Kolik spotřebují běžné domácí spotřebiče

0
(0)

S navyšováním cen energií se pro stále více domácností stává aktuálním tématem úspora. Které spotřebiče patří k největším „žroutům“ a jak je omezit?

Jak jsou na tom české domácnosti se spotřebou elektřiny

Co se týče spotřeby elektřiny, konkrétně statistiky společnosti ČEZ uvádějí, že průměrná česká domácnost ročně spotřebuje 3 MWh elektřiny.

Tento údaj však ovlivní především to, k čemu elektřinu běžně využíváme. Pakliže budeme v úvahu brát pouze svícení a napájení standardních spotřebičů, pohybujeme se v rámci výše uvedeného průměru. Vyšší spotřebu budou vykazovat jednoznačně ty domácnosti, které elektřinu využívají i k k vaření.

Které spotřebiče mají nejvyšší spotřebu?

Energetickou náročnost spotřebiče určuje hodnota, která se nazývá příkon. Stanovuje se ve wattech (W) a určuje, kolik wattů přístroj spotřebuje za hodinu. Prodejci i výrobci by tuto hodnotu ji měli uvádět, ať už přímo na spotřebiči samotném, případně v popisu k němu.

V potaz však musíme brát i reálnou dobu provozu spotřebiče. Proto si například rychlovarná konvice může „dovolit“ relativně vysoký příkon. Vzhledem k velmi krátké době, po kterou je reálně v provozu, nebude její spotřeba tak dramatická, jak by to z pouhé informace o spotřebovaných wattech mohlo působit.

Je to i důvodem, proč se naopak u chladniček běžně uvádí spotřeba za rok. Tyto spotřebiče jsou totiž naopak v provozu neustále.

Spotřebiče si v následujícím textu přehledně rozdělíme podle účelu jejich využití:

Kuchyňské spotřebiče

Chladnička s mrazákem

Lednice je sice prakticky nutnou součástí většiny domácností, ale také jedním z nejvíce „nenasytných“ spotřebičů u vás doma.

Velká lednice bez mrazáku dokáže spotřebovat i 115 kWh ročně. Úsporná chladnička s mrazákem se dostane těsně pod tuto hranici, její spotřeba standardně činí kolem 110 kWh ročně. Naopak luxusní americká lednice se dokáže se spotřebou vyšplhat i na více než 400 kWh za rok.

Myčka

Těšíte se, jak vám myčka ušetří spoustu času, který byste jinak strávili mytím nádobí? A jak je na tom spotřebič se spotřebou elektrické energie?

Tyto spotřebiče v průměru vykazují spotřebu v průměru cca 255 kWh za rok. Přihlédnout ale musíme k tomu, že s úspornými modely se dostaneme i pod hranici 200 kWh, zatímco některé přístroje dokáží odčerpat i 260 kWh energie ročně.

Elektrická varná deska

Varné desky je nutné posuzovat podle toho, na jakém principu vlastně fungují. Rozlišit je potřeba sklokeramickou varnou desku nebo indukci. Použitá technologie je poměrně důležitá, protože úspora elektrické energie u indukčního sporáku může být až 60 až 80 %.

U indukční desky závisí na velikosti hořáku. Nejmenší spotřebuje pouze 1 kW, velký 2-3 kW. Teoretické technické maximum spotřeby činí za dobu 24 hodin přibližně 40 kWh.

Mikrovlnná trouba

Dalším užitečným přístrojem, který v moderních domácnostech samozřejmě nechybí, je mikrovlnná trouba. Jak je na tom se spotřebou energie?

Uvažovat musíme to, že mikrovlnná trouba je v provozu pouze omezenou dobu. Teoretická průměrná spotřeba za hodinu tak v případě tohoto kuchyňského pomocníka bude činit přibližně 0,7 kWh až 1,2 kWh.

Rychlovarná konvice

I u sebe doma zaručeně najdete rychlovarnou konvici. Má smysl ji odstavit a vrátit se po vzoru našich předků ke klasice na plynový sporák? Zkusme počítat.

Budeme-li uvažovat spotřebu rychlovarné konvice 133 W a v rámci zjednodušení výpočtu zároveň vezmeme v potaz 1 hodinu provozu, jednoduchým výpočtem 133 x 1 hodina dojdeme ke 133 Wh neboli 0,133 kWh.

Topinkovač/toastovač

Chcete si dopřát lahodný toast nebo dokřupava opečenou topinku? Abyste se nemuseli bát, že vám při pohledu na účet za elektřinu poněkud zaskočí, počítejme:

Příkon toastovačů, které se na tuzemském trhu běžně prodávají, činí od 450 do 1 600 W. Protože ani toastovač nepatří k zařízením, která by fungovala nepřetržitě, musí to reflektovat i spotřeba, kterou nelze uvádět jako roční. Pro snazší porovnání však uveďme ještě převod na kWh, tedy 0,45 kWh.

Spotřebiče a další elektronika v koupelně

Pračka

Vedle ledničky se právě pračka vcelku suverénně dere na pomyslný trůn spotřebičů s nejvyšší spotřebou elektrické energie.

Samozřejmě i v tomto případě můžeme do značné míry konečnou spotřebu sami ovlivnit tím, že si pořídíme vysoce úsporný model nebo naopak příliš na tento parametr hledět nebudeme. V zásadě tak můžeme na jeden prací cyklus docílit i nižší spotřeby než 0,50 kWh. Neúsporné spotřebiče snadno převýší i 0,70 kWh.

Sušička

Dalším „pánem na holení“ je sušička. Mnoho hospodyněk si bez ní nedokáže představit život a v koupelnách zaujímá čestné místo.

Ovšem pozor, levná sušička vás naláká hlavně nízkou cenou na počátku. S provozem už to tak optimistické nebude. průměru spotřebuje i 5 kWh za jedno sušení. Při zodpovědném výběru spotřebiče se však můžete dostat i na 1–2 kWh.

Fén

Zejména domácnost obývaná dámským osazenstvem obsahuje spolehlivě i fén. Musíte se v rámci úspor s touto metodou úpravy své kštice rozloučit?

Budeme-li uvažovat průměrnou hodinovou spotřebu fénu pro snazší ilustrativní příklad, můžeme vzít v potaz spotřebu 1 000 W. Převedeno na kWh tedy spotřeba našeho modelového fénu po tuto dobu bude činit 1 kWh.

Ostatní zařízení

Televize

Bez televize si rodinnou pohodu taktéž mnoho lidí představit neumí. Na odhlášení koncesionářských poplatků je však ještě čas.

Samozřejmě i v tomto případě výslednou spotřebu ovlivní použitá technologie a typ vámi vlastněného přístroje. Nicméně ilustračně můžeme uvést, že LCD televize s úhlopříčkou 130 cm může za hodinu svého provozu spotřebovat zhruba 0,1 kWh.

Počítač

Počítače se zejména v „době covidové“ staly neodmyslitelnými pomocníky, kteří nám slouží pro práci i zábavu. Jak moc ale zvládnou „provětrat“ peněženky po stránce účtu za elektřinu?

Průměrná sestava spotřebuje cca 50 až 70 W. To při jedné hodině provozu znamená 0,07 kWh. Zejména výkonnější stroje jsou schopny si vzít nejméně 200 W. Spotřeba se však může vyšplhat i na dvojnásobek. Notebook je na tom s příkonem o něco lépe, konkrétně dosáhne 20 až 40 W.

Žehlička

Nežehlíte, protože vás to jednoduše příliš nebaví? Averze k domácím pracím může být vcelku oprávněná. Argumentovat totiž můžete kromě úspory času a mnohem zábavnějšího programu i ušetřením za energie.

Průměrná napařovací žehlička totiž dokáže spotřebovat okolo 2,5 KW za hodinu svého provozu. To může v celkovém souhrnu znamenat i několik tisíc korun za rok.

Mobilní telefon

Svoje mobilní telefony skoro nedáme z ruky. Proto je musíme i často nabíjet. A jak moc se to propíše do našeho rozpočtu?

Na jeden nabíjecí cyklus, který je potřeba opakovat většinou každodenně, lze uvažovat spotřebu 0,045 kWh. Pro upřesnění ještě dodejme, že zcela zanedbatelná je spotřeba nabíječky ponechané v síti, jíž telefon aktuálně nenabíjíme.

Router

Někteří uživatelé mají ve zvyku router vypojovat ze zásuvky v dobách, kdy internet doma nepotřebují, pokud například nejsou doma nebo odcházejí spát. Má ale tento zvyk praktický smysl z hlediska potřeby energie?

V průměru od tohoto zařízení můžete očekávat spotřebu 12 až 13 W za hodinu, tedy 0,012 až 0,013 kWh. To by dále jednoduchým násobením vygenerovalo asi 105 kW za rok.

Jak ušetřit za energie?

Následujících 7 tipů vám zaručeně pomůže:

Pořiďte si úsporné spotřebiče

Jak už bylo řečeno, napříč energetickými třídami existují i značné rozdíly. Například 15 let stará chladnička, což je průměrné stáří tohoto spotřebiče v české domácnosti, může mít až 4x vyšší spotřebu než nový typ.

Naučte se odmrazovat

Námraza vytvořená na zadní straně vaší ledničky je dalším důvodem, proč účet za energie stoupá do doslova astronomických výšin. Pouhý jediný centimetr námrazy dokáže zvýšit spotřebu dokonce o 75 %.

Nastavte správnou teplotu lednice a mrazáku

Důležitá je i správná teplota uvnitř vašeho spotřebiče. Na termostatu chladničky nastavte teplotu +4 °C ve střední polici a u mrazničky stanovte hodnotu -18 °C. Jen o dva stupně nižší teploty znamenají citelně vyšší spotřebu, a to až o 15 %.

Perte při vhodné teplotě

Některé hospodyně stále přísahají na radu své maminky nebo babičky, která trvá na praní při vyšších teplotách. Dnes ovšem prací prostředky obsahují enzymy, které jsou schopné kvalitně prát i za teplot nižších. Hranice je cca 60 °C. Prádlo kvalitně vyperete i na 30 °C, nejvýše 40 °C. Úspora činí desítky procent.

Používejte poklice při vaření

Pokud si pro vaření vyberete na hrnec správnou pokličku, můžete tím ušetřit. Ovšem pozor, musí jít o poklici správně přiléhající. V takovém případě se můžete těšit na až 4x úspornější provoz ve srovnání s nezakrytými hrnci.

Ovládněte ekonomické programy spotřebičů

Rychlý program vaší pračky sice slibuje čisté prádlo za pár desítek minut, avšak vykoupena je úspora času právě zvýšenou spotřebou elektřiny. Ohřev vody je přitom nejdražší, spotřebuje asi 90 % energie. Z hlediska času si tedy nijak nepomůžete.

Jak se vám líbil tento článek?

Čím víc hvězdiček, tím lepší

Průměrné hodnocení: 0 / 5. Počet hlasujících: 0

Zatím nehodnoceno, buďte první.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *