Ekologické praní: Jak prát levně a bez chemie?

Ekologické praní má smysl. Může se zdát náročnější a je provázeno častou nedůvěřivostí těch, kteří ho ještě nevyzkoušeli. Uspěchanost doby nás možná nutí do nákupního košíku házet chemické prací prostředky, ale stačí se na chvíli zastavit a zjistit, že lze prát levně a bez chemie.
Co všechno vás může od ekologického praní odrazovat?
Prát ekologicky se zdá být trendem poslední doby. Přesto vás od něj může odradit celá řada věcí. Například obavy z toho, že ekologické prací prostředky nebudou tak účinné jako běžné prací prášky.
Na jazyku vás mohou pálit i další otázky, jako… Bude prádlo čisté? Nebude zapáchat? Bude ekologický prací gel fungovat i na odolné skvrny? Nebude prádlo tak zvaně „zaprané”? Není ekologický prací prášek zbytečně dražší než běžné varianty?
Zkrátka a dobře se vám na začátku může zdát, že je celý proces velice složitý. Když ale ekologickému praní dáte šanci, nakonec vás bude bavit.
Proč vůbec prát ekologicky?
Vidina zábavy vás k ekologickému praní nejspíš nepřesvědčí, protože co si budeme povídat, třídit, věšet a prát prádlo nijak zábavné není. Přesvědčit by vás však mohly pravé důvody k tomu prát ekologicky, kterými jsou ochrana životního prostředí a ochrana zdraví. Ekologické praní je mimo jiné řešením pro ekzémy a čistší spodní vody.
Ekologické praní pomáhá atopikům a nejen těm
Pokud máte doma atopika, nejspíš sami dobře víte, jakým peklem si prochází. Citlivá, svědivá a podrážděná pokožka je nejčastějším důvodem k volbě šetrnějších pracích prostředků, tedy prostředků bez chemie. Je dokázáno, že se atopický ekzém výrazně zlepší, když rodina začne prát nejen oblečení, nýbrž i ručníky a ložní prádlo v šetrném pracím prostředku. Ovšem nejen atopici mají s ekologickým praním dobrou zkušenost.
Praní bez chemie může být prevencí svědění kůže. V neposlední řadě je známo, že lidská kůže je vstupní branou do organismu. Když na ni tedy necháme působit chemii z pracích prášků, může se skrz kůži dostat do organismu.
Ochrana spodních vod
Chemie z pracích prostředků zásadním způsobem ohrožuje podzemní vody a životní prostředí vůbec. Prosakování odpadů kanalizací do půdy způsobuje znečištění podzemních vod. Chemie obsažená ve vodě ničí veškeré bakterie a mikroorganismy, které by měly odpad v kanalizacích rozkládat a znečišťuje půdu, na které pak pěstujeme plodiny.
Ekologické praní však rozhodně nezačíná a nekončí jen výběrem a volbou ekologického pracího prostředku. Jedná se o obsáhlejší téma. Například správným výběrem pračky, plněním pračky, tříděním prádla, určením tvrdosti vody a teploty vody lze k ochraně životního prostředí přispět ještě více. O tom níže.
Jak vybrat ekologický prací prostředek?
Pokud se tedy rozhodnete být zodpovědní k sobě a životnímu prostředí a začnete prát ekologicky, máte na výběr ze dvou možností. Buď si ekologické prací prostředky koupíte v drogerii nebo ještě lépe v bezobalových obchodech, nebo si ekologický prací gel doma sami vyrobíte. I to je možnost, kterou však prozatím odsuňme stranou a pojďme nakupovat.
Pro začátek je potřeba říct, že dnešní prací prostředky (i ty chemické) jsou oproti předchozím variantám, kdy se na ochranu přírody moc nehledělo, mnohem šetrnější. Vzhledem k úpravě české i evropské legislativy jsou prací prostředky účinnější, a to i přes použití menšího množství.
Jsou odbouratelné a neobsahují fosfor. Právě přemíra fosforu v přírodě způsobuje přemnožení sinic a odumření vodních živočichů. Pokud ale hodláte od teď postupovat ekologicky, je potřeba se v nabídce ekologických prostředků v drogerii zorientovat. Základním vodítkem pro výběr jsou nejrůznější ekoznačky a certifikace, například:
- označení Ekologicky šetrný výrobek
- certifikace Ecocert
- certifikace Eco Garantie



Tyto ekoznačky a certifikace výrobku zaručí určité podmínky (například stoprocentní rozložitelnost, přírodní původ a jiné), které mohou ovlivnit váš výběr.
Jaké složení ekologické prací prostředky mají?
Složení ekologických pracích prášků a gelů se různí výrobce od výrobce. Základ však bývá většinou stejný. Ekologické prací gely a prášky obsahují přírodní enzymy, sodu bikarbonu, mýdlové ořechy, klasické mýdlo živočišného nebo rostlinného původu (obsahuje účinné tenzidy, které rozpouští špínu), éterické a esenciální oleje, které dodávají produktu svěží vůni.
„Tip: zkoušeli jste si vyprat prádlo pomocí mýdlových ořechů? Jejich skořápky se používají místo pracích prostředků, protože obsahují cenný přírodní saponin, který má při praní prádla čistící schopnost.”
Oproti tomu běžné prací prostředky obsahují syntetické tenzidy, změkčovadla, bělidla na bázi kyslíku nebo v tom horším případě na bázi chloru, syntetické enzymy, zjasňující prostředky, plnidla (většinou se jedná o soli) a syntetické parfémy.
ECOEGG
Značkou, která vás může na cestě za zodpovědnějšími zítřky doprovázet, může být značka ekologické přírodní drogerie Ecoegg. Je to značka z Velké Británie, která se zaměřuje na výrobu ekologicky šetrných výrobků, které neobsahují žádné chemikálie.
Vůbec prvním produktem značky je Eco prací vejce, postupem času se však značka rozrostla o další produkty tohoto ražení. Značka získala řadu certifikátů, které zaručují vhodnost pro vegany, alergiky a zkrátka pro všechny, kteří chtějí prát zdravěji.

Ecoegg prací vajíčko
Ekologické praní si můžete usnadnit i tím, že žádné ekologické prací prášky ani gely kupovat nebudete. K šetrnému vyprání vašeho prádla vám postačí Ecoegg prací vajíčko. Jak funguje? Je to zcela přírodní prostředek, který vaše prádlo vypere bez použití pracího gelu nebo prášku.
Uvnitř vajíčka najdete minerální a turmalínové pelety, které při procesu praní vytvářejí aktivní pěnu, zároveň mění pH vody a ionizují vodu. Tento proces je dostačující k tomu, aby se vaše prádlo vypralo bez zbytečné chemie. Vajíčko je k dostání v mnoha variantách.
Domácí výroba pracího prášku nebo gelu
Výroba vlastního pracího prášku nebo gelu vám může přinést nemalou úsporu financí. Přitom není nijak obtížná.
Na 10 litrů přírodního pracího gelu si připravte:
- 10 litrů vařící vody
- 1 přírodní mýdlo (buď rostlinného nebo živočišného původu)
- 300 gramů sody na praní
- asi 20 kapek esenciálního oleje dle vlastního výběru
Mýdlo na jemno nastrouhejte a spolu se sodou na praní ho rozmíchejte ve vroucí vodě. Přidejte esenciální olej a směs nechte 24 hodin odstát. Poté promíchejte a zastudena přelijte do připravené nádoby. Ekologický prací gel je na světě!
Základem doma vyrobeného pracího prášku je opět soda na praní (300 g), kterou smícháte s na jemno nastrouhaným přírodním mýdlem (použít můžete kokosové, jádrové nebo marseillské mýdlo). Směs uzavřete do vzduchotěsné nádoby a jako běžný prací prášek přidávejte do každého praní.
Ekologické praní není jen ekologický prací prostředek
Chcete-li se vrhnout na eko praní, nesmíte se omezit pouze a jen na ekologický prací prostředek. Aby bylo vaše eko praní účinnější a šetrnější, je potřeba se zaměřit i na další věci.
Další tipy na eko praní
- tvrdost vody
- teplotu vody
- výběr pračky
- čištění pračky
- další techniky, které praní usnadní
Tvrdost vody
Víte, že tvrdost vody má vliv na spotřebu pracího prostředku? Čím tvrdší voda je, tím více pracího prostředku musíte použít, abyste prádlo vyprali. Pro praní je ideální měkká voda, protože právě v měkké vodě se od textilie nejlépe „odlepují” nečistoty. Tvrdá voda, kterou způsobují minerální usazeniny, má za následek i zašedlé prádlo a je potřeba ji změkčit. Například jedlou sodou. Vhodná je také instalace zařízení pro změkčování vody.
Teplota vody
Nejen ekologický prací gel, nýbrž i teplota vody při praní dokáže posunout vaše praní tím správným směrem. Je logické, že čím nižší teplotu vody zvolíte, tím méně energie při praní spotřebujete a více ušetříte životní prostředí.
Jenže tady je potřeba se dívat i na kvalitu vyprání prádla. Je jasné, že odolné skvrny se ve studené vodě nevyperou. Na úkor snížené teploty vody je tedy potřeba přidat na pracím prášku, což není zrovna ekologická varianta. A proto je vhodné prát alespoň na 40 °C.
Pračka, její výběr, čištění a plnění
Zde je nutné nejen vybrat úspornější variantu pračky, nýbrž se zaměřit i na její čištění a plnění. Víte, že jedině v čisté pračce vyperete prádlo opravdu dobře? Občas proto do pračky nalijte ocet, který má čistící a dezinfekční účinky a pusťte ji na prázdno. Po praní pračku nechávejte otevřenou, aby vyschla a netvořily se v ní plísně.
Při ekologickém praní prádla lze spoléhat na samotný mechanický proces praní prádla, který ho čistí. Proto byste pračku neměli zapínat poloprázdnou ani přeplněnou. Jedině tak se mohou textilie v bubnu o sebe navzájem a v součinnosti s vodou čistit.
Pomůže také, když:
- prádlo necháte odmočit
- skvrny vyčistíte hned po tom, co vzniknou
- prádlo necháte schnout na prádelní šňůře, protože sušička je z pohledu ekologického praní nevhodná
- spolehnete se na sluníčko jako na přírodní bělidlo
A co aviváž a ekologické praní?
Nejspíš vás nepřekvapí, že ekologické praní aviváž nepotřebuje. Místo ní můžete použít éterické oleje hned do praní nebo místo aviváže použít ocet, který vlákna prádla krásně změkčí.