Jak vybrat správnou LED žárovku
Cestou úsporného a chytrého života se snaží jít čím dál více lidí. Začít může každý, a to například u osvětlení. Díky LED žárovkám totiž můžete ušetřit a přesto si být jistí kvalitou. Jak ale LED žárovku vybrat?
Co to je ta LED žárovka
LED žárovka funguje na principu elektroluminiscence, přesněji je přímo převáděna elektrická energie na světlo. Jelikož není produkováno téměř žádné teplo, zářivka nepotřebuje vysoký příkon, a tedy nevyžaduje takovou spotřebu elektřiny jako normální žárovky.
Proč chtít právě LED žárovku
Stále panuje mezi lidmi nedůvěra v LED žárovky, právě například kvůli velmi nízkému příkonu. Je to však důvod k tomu se obávat kvality zářivek?
Výhody LED žárovek
Právě nízký příkon je důvodem, proč zvolit právě led zářivku pro osvícení svého domu či bytu. Její výkon totiž může být až 10x vyšší, to vše je způsobeno téměř nulovou ztrátovostí při přeměně energie na světlo. Běžná wolframová zářivka totiž využívá většinu energie na teplo a pouze zlomek tvoří světlo.
Díky tomu nabídne vysokou úsporu energie, a tedy i vaší peněženky. Kromě toho se pyšní dlouhou životností, a to až 80 000 hodin, v běžné praxi to bývá kolem 50 000 hodin. Neškodí jim časté vypínání a zapínání světla, svítí rovnou na plný výkon a časem snižují intenzitu, tudíž vám náhle bezdůvodně nepraskne.
Další výhodou je nulový obsah toxických látek, jako je olovo či rtuť, nevyzařují UV paprsky a jsou tudíž vhodné například do galerií. Dají se následně recyklovat pro další využití. A v neposlední řadě stojí za zmínku také možnost výběru teploty světla a barvy, což vám běžné žárovky neposkytnou. V některých případech je možné vybírat z chytrých led žárovek ovládaných na dálku s možností volby neobvyklých barev jako fialová, červená či zelená.
Jak LED žárovku vybrat
Již víme, že se této investice nemusíte obávat. Jak ale začít vybírat led žárovku? I v tomto případě může nastat chyba, abyste nevyhodili peníze jen tak pro nic, je dobré si pohlídat některé základní vlastnosti.
Závit
Stejně, jako jste již naučení vybírat běžné žárovky, je třeba si to stejné pohlídat i v případě led zářivek. Jedním ze způsobů je řídit se starou žárovkou, avšak znát přesný typ se vždy vyplatí. Nejčastěji se setkáte s E27, což je nejvíce typický druh s 27mm závitem. U menších se setkáte často s E14. Ty méně časté, avšak i na ty můžete narazit, jsou GU10, GU5.3, G9 a G4.
Tvar žárovky
Výběr tvaru žárovky je podstatný hned ze dvou důvodu. Jedná se o praktičnost při umisťování žárovek, jelikož ne všude se mohou některé tvary vejít, a druhým důvodem je rozptyl světla. Podlouhlé a úzké typy rozptylují světlo do 360 stupňů, podobně pak některé běžně vypadající druhy, většinově však právě ty osvětlují prostor do 180 stupňů. Ploché jsou pak spíše směrové a osvětlují prostor ve 120 stupních. Ideální jsou pro nasvícení konkrétních prostor.
Teplota (barva) světla
Důležitý je také výběr teploty, rozhoduje totiž o vzhledu a celkové atmosféře celé místnosti. Pojmenování a jejich rozptyly se dost často liší od výrobce, avšak stačí se podívat na teploty uváděné v hodnotě Kelvin, u kterého platí čím větší číslo, tím studenější barvy.
Teplé barvy jsou vhodné do ložnic a míst navozujících klidnou atmosféru, naopak denní se hodí do kanceláří a míst určených pro práci a soustředění. Studená bílá s nejvyšší svítivostí najde využití ve velkých prostorách.
Svítivost LED žárovek
Žárovku lze vybírat ze dvou různých hodnot, Watty a lumeny. Obecně je však lepší vybírat dle lumenů, určující je totiž svítivost led, jelikož samotná spotřeba energie se měří na základě kombinace spotřeby a složení polovodiče. Na srovnání s běžnými zářivkami je proto třeba nahlížet trochu jinak.
Klasické žárovky s hodnotou 25 Wattů odpovídá ekvivalentu LED žárovky s hodnotou cca 200 lm, 60 W odpovídá cca 700 lm a 100 W led žárovce s přibližně 1300 lm.
Příkon aneb kolik to bude stát
Právě díky tomu, že led žárovka produkuje mnohem méně tepla, většina energie je spotřebována na výrobu světla, a tudíž klesá i příkon. Svítivost 430 až 450 lm se vyskytuje u 40W klasických žárovek, nebo 5W led. Příkon může být až 7x nižší.
Rozptyl světla
Rozptyl světla označuje plochu, kterou bude žárovka ozařovat. Jedním z rozhodujících atributů je právě tvar. Většinou je rozptyl označován v úhlech, je čistě na potřebách zákazníka, zdali potřebuje osvětlit celou místnost a zvolit spíše vysokou hodnotu rozptylu, nebo bude žárovka využita na osvícení artefaktů v muzeích a podobně.
Nevýhody LED žárovek
I přes mnoho výhod, které LED žárovky poskytují, existují některé méně příjemné záležitosti, které je jistě potřeba zmínit před jejich pořízením.
Vyšší pořizovací náklady
Nevýhodou, která pravděpodobně zákazníka odradí v první řadě, jsou vyšší pořizovací náklady, pokud uvažujeme cenu za lumen. Zde je však třeba uvažovat z dlouhodobého hlediska, vzhledem k životnosti a úspoře LED žárovek. Ve výsledku se totiž nákup vyplatí.
Je třeba dávat pozor na kvalitu, někteří obchodníci využívají neznalosti zákazníků a prodávají nekvalitní zářivky, které nedisponují potřebnými atributy pro úsporu.
Životnost závislá na teplotě
Velkým faktorem týkající se životnosti je provozní teplota. Čím vyšší teplota je, tím více klesne životnost žárovky. Samotný údaj napsaný na obalu je spíše orientační, jedná se o údaj na základně vyhodnocení laboratorního testování v ideálních podmínkách.
Proto se hodí také zkontrolovat materiál, ze kterého je výrobek vyhotoven. Ideální jsou kovy dobře odvádějící teplo, například hliník, keramika, případně tvrzený plast. Samozřejmostí je pak kvalita samotných diod a zdroje.
Blikání LED žárovky ve vypnutém stavu (zbytkový proud v okruhu)
LED žárovka svými vlastnostmi, jako je nízký příkon, a neustálým odebíráním energie, může způsobit rozsvícení i po stisknutí vypínače právě kvůli zbytkovému proudu. Není třeba se bát, může se jednat o proud pocházející z doutnavky vypínače, napětí ve vodiči, většinou v místech s dlouhým vedením kabelů.
Jelikož se jedná o přirozenou činnost, nemusíte se bát zkrácení životnosti nebo škodu v diodě. Pokud je však problikávání nepříjemné, lze například instalovat vypínač bez doutnavky nebo vypínač s doutnavkou vyloučenou ze spínaného obvodu. Tento typ vypínače lze využít v místech s jediným vypínačem, proto lze zvolit i univerzální řešení, kterým je paralelní zapojení kondenzátoru ke svítidlu v každém okruhu.
Pokud však žárovka problikává i v případě zapnutí, je třeba zůstat na pozoru. Jedním z nejběžnějších problémů je chyba ve zdroji napájení, typu stmívače nebo v žárovce. Je proto dobré příčinu najít a nebát se případné reklamace vzhledem k vyšším pořizovacím nákladům a požadavkům na kvalitu.
I přes tyto nevýhody pořízením LED žárovek neprohloupíte. V dnešní době jsou v domácnostech velmi oblíbené a jedná se o dobrý start při snaze ušetřit za energii. Díky jejich uchycení na trhu si navíc můžete dnes vybírat z mnoha různých typů od LED diod vhodných do vnitřních prostor, venkovních míst s vyšším krytím, do lamp u nočního stolku nebo k osvětlení celé místnosti. Vzhledem k tomu, že výběr správného osvětlení ovlivňuje váš každodenní život, volba kvality nad kvantitou by měla být na prvním místě.