Příručka udržitelnosti pro zodpovědné cestování

0
(0)

V dnešní době máme ohromné štěstí, že můžeme cestovat kdykoliv a kdekoliv. Jeden den se rozhodneme všeho nechat, sbalit si batoh a odjet na druhý konec země. Poznávat nová místa, kouty naší planety a potkávat nové lidi je samozřejmě úžasné a krásné. Je však důležité vzít v potaz, jaký má cestování dopad. Pokud vám záleží na tom, aby i budoucí generace mohly navštívit krásná místa naší země, zamyslete se a snažte se cestovat šetrněji k životnímu prostředí. Poradíme vám jak.

Udržitelné cestování neznamená konec letání

Zeptáte-li se sto odborníků, co přesně pojem udržitelné cestování popisuje, dostanete sto různých definic. Udržitelné cestování může zahrnovat tedy tak trochu vše, od putování s batohem na zádech až po extravagantní, all-inclusive turismus. Vše záleží na tom, jakým způsobem je dané cestování provozováno.

Světová organizace cestovního ruchu při OSN udržitelné cestování popisuje jako “cestovní ruch, který plně zohledňuje současné a budoucí ekonomické, sociální a environemntální dopady a řeší potřeby návštěvníků, odvětví, životního prostředí a hostitelských komunit”.

Obecně to tedy znamená následovat cestovatelské způsoby a procesy, které dbají na environmentální, sociální a ekonomickou udržitelnost. Pokud bychom to měli zjednodušit, tak se vlastně jedná o stejný způsob životního stylu, který byste aplikovali při dodržování udržitelné domácnosti. Jen s tím rozdílem, že jej aplikujete při cestování. A ano, skutečně to nemusí znamenat, že vyměníte letadlo za kolo a začnete objevovat nová místa naší planety pěšky (ale samozřejmě pokud chcete, jen do toho!).

Proč začít cestovat udržitelně?

Jednoduše řečeno – kvůli uhlíkové stopě, kterou všichni za sebou zanecháváme. Nemluvě o odpadu a negativnímu dopadu masového turismu na místní komunity a životní prostředí. Představe si krásné odlehlé místo s dechberoucí krajinou a člověkem nezasaženou přírodou. Teď si představte, že člověk takové místo objeví, vyfotí kouzelnou fotografii, kterou zveřějní na sociálních sítích. Najednou se na toto magické místo začne sjíždět tisíce turistů měsíčně a během pár let toto zprvu kouzelné místo ztratí svou krásu. To je extrémní příklad negativního dopadu masového turismu. Dá se s ním však bojovat. Stačí se chovat při cestování zodpovědně a s ohledem na místní prostředí. 

Ten příklad byl sice extrémní, ale když se podíváme na konkrétní čísla, možná se trochu blíží pravdě. Během 15 let (v letech 2000 až 2015) se počet lidí cestujících po světě téměř zdvojnásobil. Odhaduje se, že do roku 2030 na mezinárodní let nastoupí zhruba 1,8 miliard lidí ročně. Cestovní ruch tvoří až 10,2 % celosvětového HDP. A ačkoliv je úžasné, jak svobodní jsme (ano opakuju se), je to zároveň i děsivé, když se zamyslíme nad obrovskými environmentálními a sociálními náklady. Myslím, že tady už každý cítí, že nelze cestovat stejně jako se cestovalo v roce 2000, a je třeba se vědomě zamyslet nad dopady. Jen tak si lze udržet svobodu, zážitky, zkušenosti a vzpomínky, které nám cestování přináší. Myslím, že je to malá cena za udržení toho všeho, co nám naše krásná planeta nabízí. 

Jak lze cestovat udržitelně?

Samozřejmě ani během cestování bychom neměli zapomínat na obvyklé ekologické zvyky, které jsou součástí každodenního života, jako například vlastní láhev na vodu, kelímek na kávu či znovupoužitelnou látkovou tašku. 

Podporujte lokální ekonomiku

Možná vám tenhle tip nepřijde dostatečně ekologický, zelený či udržitelný, ale věřte mi, že se jedná o důležitý bod. Cestovní ruch sice přináší spoustu peněz, ale bohužel až 90 % peněz utracených při cestování putuje mimo danou destinaci. Naopak se vracejí na účty velkých, globálních, korporátních firem. To je samozřejmě smutné, protože cestovní ruch může mít i pozitivní dopad na místní komunity – přísun turistů znamená nová pracovní místa a příležitosti pro podnikání. Ale jen ve chvíli, kdy místní obvytelé získají podporu ze stran cestovatelů a turistů. 

 • Stravujte se a nakupujte v lokálních podnicích (navštivte raději místní kavárnu než Starbucks)
 • Ubytujte se v místních penzionech, hotelech či u místních lidí
 • Cestujte s místními dopravci (pokud je to bezpečné) nebo využívejte carsharing (více o něm níže)

Ekologicky v hotelu

Jste-li ubytováni v hotelu, projděte si níže uvedené hotelové vychytávky, které sníží váš dopad na životní prostředí: 

 • Pověste ručníky (nenechávejte je se povalovat) – je to univerzální znamení, že je není třeba prát a že je rádi znovu použijete.
 • Nechte na dveřích hotelu cedulku „nerušit“, abyste omezili zbytečné praní prádla, vysávání a používání dalších chemikálií na úklid.
 • Vezměte si s sebou vlastní toaletní potřeby (pokud to samozřejmě jde). Snížite tak spotřebu jednorázových mýdel a šampónů, které hotely obvykle nabízí. 
 • Ani v hotelu nezapomínejte šetřit vodou a energiemi – nenechávejte téct vodu zbytečně dlouho, zhasínejte světla, vypínejte elektroniku apod. Zjistěte více o tom, jak šetřit vodu obecně. 

Letadlo, auto, pěšky nebo na kole?

Otázka, jaký dopravní prostředek zvolit pro udržitelné cestování, je asi jedna z nejdůležitějších – proto se tady na chvilku zastavíme. 

V porovnání s ostatními druhy dopravy produkuje letání bohužel nejvíce uhlíku na jednoho cestujícího. Pokud to tedy jde, zvolte raději autobus nebo vlak. To znamená, že bychom se měli vyhnout například vnitrostátním letům (pro Česko je to trochu samozřejmost, ale pokud je vaší destinací třeba Amerika či Austrálie, snažte se lety v zemi co nejvíce omezit). Na druhý konec světa se však bez letadla dostanete asi těžko. Existují však způsoby, jak svou uhlíkovou stopu kompenzovat. Snažte se také vybírat lety bez mezipřistání. Přímé lety jsou úspornější nejen z hlediska uhlíku, ale také vašeho času. 

Jednoduché způsoby kompenzace uhlíkové stopy
 • Přispějte na výsadbu stromů
 • Nebo věnujte svůj čas dobrovolnictví
 • Použijte kalkulačku pro kompenzaci uhlíku a přispějte finanční částkou do systému kompenzace uhlíku.

Auto může být vhodnou alternativou k vlaku či autobusu. Pokud plánujete solo trip nebo máte v autě volné místo, zkuste jej nabídnout ve skupině pro carsharing – nejen, že tím pomůžete danému člověku, potkáte zajímavé lidi, ale snížíte tím také náklady. Spolujízda však může být ideální také pro vás, zejména pokud cestujete bez party lidí. I v tomto případě se jedná o snížení nákladů i vaší uhlíkové stopy. 

Dejte udržitelnému cestování zelenou a nezapomeňte si sbalit:

 • plátěnou či jinou znovupoužitelnou tašku
 • ekologickou láhev na vodu a termohrnek na kávu
 • cestovní sadu misek na potraviny včetně příborů (hlavně pokud se chystáte na túru či jedete kempovat)
 • vlastní kosmetické a hygienické potřeby (pokud chcete ušetřit planetu i místo ve vašem zavazadle, tekuté přípravky vyměňte za ty pevné)

Příručka zodpovědného cestovatele

Udržitelné cestování se samozřejmě pojí s dalšími “pravidly”, které by měl dodržovat každý, kdo chce cestovat zodpovědně. 

Choďte pouze po vyznačených stezkách

Pokud se chystáte na túru do přírody, snažte se držet pouze na cestách, které jsou určené pro návštěvníky. Nechoďte někam, kde to není dovoleno. Může to být jednak nebezpečné, jednak tím ničíte přírodu, za kterou jste se na dané místo vydali. Stejné platí pro kempování – zjistěte si předem, jaká jsou pravidla pro kempování v daných oblastech – a pokud je nelegální kempovat mimo kemp, nedělejte to. 

Sbírejte odpadky, nevyhazujte odpadky

Nevyhazujte odpadky do přírody ani ve městě na ulici, pokud nevidíte v okolí odpadkový koš, raději si své obaly uchovejte v batohu a vyhoďte je na místo určené. Svačinka v přírodě? Jakmile odcházíte, zkontrolujte, zda po vás nezůstává nepořádek. Totéž platí pro kempy. Noste s sebou pytlík, ve kterém budete odpadky uchovávat – je pak jednodušší vše správně zlikvidovat. 

Autor: Kateřina Čajanková

Jak se vám líbil tento článek?

Čím víc hvězdiček, tím lepší

Průměrné hodnocení: 0 / 5. Počet hlasujících: 0

Zatím nehodnoceno, buďte první.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *