Jak na zdravé a ekologické čištění zubů

4.6
(8)
Ekologické bambusové kartáčky s barevnými stětinami - ekologické čištění zubů

Průměrný člověk během svého života při čištění zubů spotřebuje okolo 300 zubních kartáčků. Přidejte k tomu nespočet tub zubní pasty, zubní nitě, mezizubních kartáčků a nádobek ústní vody. To je dost odpadu na jednoho člověka. Vše totiž po použití končí na skládce, kde budou čekat na rozpad stovky let. Většina těchto výrobků totiž není biologicky rozložitelná.

Samozřejmě, že se všichni o své zuby musíme starat, ale musíme se starat také o naší planetu. A jednorázové plasty bohužel pronikají do všech aspektů péče o zuby. Máme však i dobrou zprávu – já i vy s tím můžeme něco udělat! 

Ekologická vs. tradiční ústní hygiena

Zařadíte-li do své každodenní dentální rutiny ekologické způsoby péče o váš chrup, vrátí se vám to v podobě zdravých zubů a dásní a také zdravého životního prostředí. Co vše můžete změnit, pokud přijmete některé ekologické zásady ústní hygieny?

 • Záchrana skládek: snížením množství vyhozených zubních kartáčků (ať to zní možná vtipně), ulevíme skládkám a celkově snížíme množství odpadu, který vzniká. Místo obyčejných plastových kartáčků přejděte na ty biologicky odbouratelné, které nejen, že vydrží déle než jejich plastový protějšek, ale zároveň pomáhají ušetřit skládkám. 
 • Rozlučte se s chemikáliemi ve vašich ústech: plastové zubní kartáčky obsahují potenciálně škodlivé syntetické chemikálie, jako je bisfenol-A (BPA). Oproti tomu bambusové zubní kartáčky jsou buď 100% přírodní, nebo mají certifikát organického výrobky, což znamená, že jsou BPA-free. 
 • Záchrana oceánů: velká část jednorázových plastů, na které se každý den spoléháme, končí v oceánu. Omezením spotřeby plastů zachráníte životy mořských živočichů. 
 • Ušetříte peníze: ekologické čištění zubů nemusí být finančně náročnější než to klasické, ve skutečnosti může dokonce ušetřit peníze. 

Nejprodávanější kartáčky na zuby

Bambusový zubní
kartáček
Endles by Econea

Cena: 50 – 75 Kč

Kartáček má biologicky rozložitelnou rukojeť a výměnnou hlavici, se kterou razantně snížíte množství odpadu.

Zubní kartáček vyrobený z rostlin
TIO

Cena: cca 130 Kč

TIO vám přináší ne-bambusové kartáčky, které jsou vyrobeny  z rostlin, z obnovitelných zdrojů a to včetně svých štětinek

Bambusový zubní kartáček
Hydrophil

Cena: cca 100 Kč

Kartáček má rukojeť z udržitelně pěstovaného bambusu  a super měkoučké štětinky z ricinového oleje.

Jak přejít na přírodní péči o zuby

Kvalitní zubní kartáček

Prvním krokem k přírodní péči o zuby je právě váš zubní kartáček! Většina zubních kartáčků není biologicky rozložitelná a na jejich štětiny se používají nevhodné materiály. Zkuste si místo toho najít zubní kartáček, který je vyroben z bambusu a recyklovatelných materiálů bez BPA. Uděláte správný krok nejen k šetrnější péči o vaše zuby, ale také o životní prostředí!

Plastový vs. bambusový kartáček

Přemýšlíte, co je špatně s plastovými kartáčky? Vždyť je používáme odjakživa (což není úplně pravda – v minulosti se k výrobě kartáčků na zuby používaly výhradně přírodní suroviny, plastová rukojeť přišla až v prvních letech 20. století. Syntetické štětiny na svět přivedla firma DuPont až v roce 1938.).

Stejně jako jednorázová plastová brčka či talíře, i plastové kartáčky se obtížně recyklují. Přechodem na bambusový kartáček tak automaticky snižujeme používání plastů v domácnosti a množství odpadu končícího na skládkách. Bambus je biologicky odbouratelný a ve srovnání s plastem má podstatně menší ekologickou stopu. Jedná se tak o obnovitelný a udržitelný zdroj. Bambus je navíc jednou z nejrychleji rostoucích rostlin, což usnadňuje jeho pěstování. 

Bambusový kartáček opřený o plechový kelímek s pastou

Abychom však nebyli pouze jednostranně zaměření, existují samozřejmě také nevýhody bambusových kartáčků (přesto se jedná o lepší volbu než plast). 

 • Bambus roste převážně v Číně. Jeho transport tak znamená spoustu emisí uhlíku. 
 • Většina štětin na kartáčku se vyrábí z BPA free nylonu 6, který však není kompostovatelný. Pouze kartáčky se štětinami ze zvířecích chlupů jsou biologicky rozložitelné – ty však zase nejsou veganské a nenesou označení cruelty-free. 

Avšak u udržitelného životního stylu platí jediné: není třeba být dokonalý. Abychom zajistili udržitelný stav životního prostředí nepotřebujeme pouze pár lidí, kteří jsou perfektní. Naopak potřebujeme miliardy lidí, kteří aplikují na svůj každodenní život alespoň část ekologického způsobu chování. Každý krok se tak počítá. 

Šetrná zubní pasta

U zubních past, stejně jako u dalších kosmetických a hygienických produktů, nejčastěji čelíme problému se složením. Ve spoustě konvenčních zubních past nalezneme mikročástečky, které nejsou pouhým okem viditelné, ale o to více jsou zdraví škodlivé. Jedná se o mikroplasty, které do svého těla opravdu dostávat nechcete. 

Při přechodu na přírodní zubní pastu se nejprve zaměřte na složení. Naučte se rozlišovat toxické látky od přírodních. Pokud to s ekologickým čištěním zubů myslíte vážně, doporučujeme vybrat si zubní pastu, jejíž složky pocházejí z obnovitelných zdrojů, které se vyskytují v přírodě. Může se jednat o roslitnné složky či různé minerály.

Mikroplasty ve složení najdete pod různými názvy. Zbystřit byste měli u slov začínající na poly: 

 • Polyethylen (PE) nebo polypropylen (PP)
 • Polyethylentereftalát (PET)
 • Polyethylen
 • Polyetylenglykol (PEG)
 • Kyselina polymléčná (PLA)
 • Polymethylmetakrylát (PMMA)
 • Nylon 

Druhým problémem jsou obalové materiály, které se k výrobě zubních past používají. Klasické tuby jsou vyrobeny z kombinace plastu a hliníkové folie – a to znamená jediné – jejich velmi komplikovaná recyklovatelnost. 

Pokud to s ekologickou dentální hygienou myslíte skutečně vážně, klasickou zubní pastu v tubě můžete vyměnit za tabletovou. Zubní pasta v tabletách se hodí hlavně na cesty, ale díky své ekologičnosti a netoxickému složení ji ocení každý, komu zaleží na tom, jakou stopu za sebou zanechává. Pokud vás tablety nelákají, vyzkoušejte místo nich například zubní mýdlo nebo suchou zubní pastu.

Tip: vyrobte si vlastní zubní pastu

Nejste spokojeni s nabídkou dostupnou v obchodě? Zkuste si vyrobit vlastní zubní pastu ze tří jednoduchých ingrediencí.

Smíchejte kokosový olej a jedlou sodu v poměru 2:1 (dvakrát více kokosového oleje než jedlé sody) a poté přidejte několik kapek svého oblíbeného esenciálního oleje.Za nás určitě doporučujeme mátový olej, který udrží váš dech super svěží. A to je vše. 

Proč používat mezizubní kartáčky

Používání mezizubních kartáčků by mělo být součástí pravidelné péče o zubní a ústní dutinu. Jsou zkrátka místa, kam se s normálním kartáčkem jen tak nedostanete. Bohužel i ty jsou však velkou zátěží pro životní prostředí. Proč tedy čištění nezkusit ekologičtěji. Mnoho společností nabízí mezizubní kartáčky vyrobené z bioplastu. Lepší volbou jsou však ty vyrobené z obnovitelných zdrojů a materiálů rozložitelných v přírodě. Jen tak si můžete být 100%, že svou dentální péčí nezatěžujete životní prostředí. 

A co dál? 

Zubní niť

Možná vás zajímá, co je špatného na užívání klasických zubních nití. Pro udržení správné zubní hygieny je její užívání samozřejmě důležité, většina zubních nití je však vyrobena z nylonu. Ten je ropnou sloučeninou, což znamená, že k jejímu úplnému rozložení je třeba 50 až 80 let. Jako přírodní alternativu můžete vyzkoušet například antibakteriální zubní nitě z dřevěného uhlí. 

Ústní voda

Bohužel i ústní voda může napáchat více škody než užitku. I u té byste se tedy měli zaměřit na složení a způsob, jakým je vyráběna. Přírodní a ekologické ústní vody naleznete také ve formě tabletek, čímž se vyhnete nejen toxickým látkám, ale rovněž snížíte množství produkovaného odpadu

Tip: zkuste si vyrobit vlastní ústní vodu

Nejste spokojeni s nabídkou dostupnou v obchodě? Zkuste si vyrobit vlastní ústní vodu, kterou můžete uchovat ve znovupoužitelné skleněné nádobě.

Jako přírodní ústní dezinfekce skvěle funguje jablečný ocet, jedlá soda či kokosový nebo mátový olej. Jen si dávejte pozor na to, abyste tuto vodu nepolikali. 

A jak se o vaší zubní dutinu staráte vy? 

Jak se vám líbil tento článek?

Čím víc hvězdiček, tím lepší

Průměrné hodnocení: 4.6 / 5. Počet hlasujících: 8

Zatím nehodnoceno, buďte první.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *