Přírodní kosmetika pro miminka – jak ji vybrat a na co nezapomenout?

4.4
(5)
Prirodni kosmetika pro miminka

Pro svá miminka chtějí maminky vždy to nejlepší, a proto se většina z nich spíše spolehne na přírodní kosmetiku než na produkty plné chemie. Podle čeho se ale při výběru orientovat? Proč je speciální kosmetika pro miminka důležitá? Jak se starat o pokožku miminka a co všechno k tomu budete potřebovat?

Co je kosmetika pro miminka a v čem se liší od produktů pro dospělé?

Teprve před nedávnem se narodila a už na ně doma čeká speciální řada jejich kosmetiky. Řeč je o miminkách, pro která určitě využijete kosmetiku určenou pro ty nejmenší. Kosmetika pro miminka se od produktů pro dospělé v mnohém liší. Respektuje velmi jemnou a citlivou pokožku dítěte a dodává jí vše, co potřebuje. Kosmetika pro miminka většinou nese název bio nebo eco a snaží se být co nejvíce přírodní. Protože právě příroda je schopná miminku poskytnout to nejlepší.

Jaké látky by kosmetika pro miminka neměla obsahovat?

Často v kosmetice pro miminka najdete měsíček lékařský, heřmánek, bambucké máslo a jiné přírodní složky. Co by naopak neměla obsahovat? Například alkohol, který by mohl pokožku miminek vysušovat. Kosmetické produkty pro miminka by neměly obsahovat ani parabenyéterické esenciální oleje (které mohou na citlivé pokožce vyvolávat alergickou reakci), dále PEG emulgátorysilikonyaluminiové soli a další látky, které pokožku zatěžují a pronikají skrz ni do organismu miminka. Bohužel se na trhu objevuje celá řada produktů, které se jako přírodní dětská kosmetika tváří, ve skutečnosti však má nevhodný obsah. Je tak opět na mamince, aby pro své dítě z nepřeberné nabídky produktů vybrala to nejlepší.

Proč miminka potřebují speciální kosmetiku?

Kůže miminka je až 5x tenčí než kůže dospělého člověka a vyvíjí se celé první tři roky. Po tuto dobu kůže dítěti neposkytuje takovou ochranu jako dospělá kůže. Škodlivé látky přes ní mohou do těla pronikat mnohem snáz než u dospělého. A z tohoto důvodu je velmi důležité vybrat šetrnou a nejlépe přírodní kosmetiku pro miminka a nejen to. Co se miminek a malých dětí týče, doporučuje se volit i šetrnější prací prášky, gely a aviváže. Varianty, které nejsou k pokožce šetrné, totiž mohou ulpívat na oblečení a dráždit dětskou pokožku. Kvůli zvýšené citlivosti dětské kůže se také doporučuje prádlo nějakou dobu miminku pečlivě žehlit.

Jak se orientovat v široké nabídce?

Při výběru kosmetiky pro miminko je zapotřebí se zorientovat. Pomoct vám mohou doporučení vašich kamarádek, samy maminky si ale mohou v pestré nabídce vyfiltrovat ty produkty, které kladou důraz na citlivou dětskou kůži, upřednostňují přírodní materiály a výčet obsažených látek v produktech je co nejkratší. Při výběru dětské kosmetiky by vám mohly pomoct také následující certifikáty výrobků, jako třeba ECO CERT a ECO CERT BIO, CPK BIO a další, které zaručují splnění určitých podmínek pro to, aby byl výrobek šetrný pro vaše zdraví i přírodu. V dnešní době internetu už není zas tolik složité prostudovat si etikety a zjistit si o daném obsahu více. Případně se můžete podívat na příběh značky, která vás zaujala.

Co budete pro miminko potřebovat?

U miminek více než kde jinde platí, že méně je někdy více. A tak to s nákupem kosmetiky pro miminka rozhodně nepřehánějte. Věděli jste, že v prvních šesti týdnech vaše miminko mazat vůbec nemusíte? Kůže miminka po narození je pokryta novorozeneckým mazem, který ji chrání před vnějšími vlivy. Samozřejmě tento maz není všemocný, a proto na pomoc později nastupují maminky, které se o citlivou pokožku svého miminka rády postarají (nejen volbou šetrné kosmetiky a pracího prášku, nýbrž také ochranou citlivé dětské pokožky před sluncem).

Miminko také nemusíte koupat každý den a už vůbec není potřeba to s množstvím kosmetiky přehánět. Například vlásky stačí umýt jednou týdně.  Nejčastěji používaným produktem pro miminko bude  bezesporu krém na zadeček proti opruzeninám. Maminky však budou potřebovat také tělový krém nebo olej, kterým ošetří suchá místa na pokožce. A samozřejmě později také šampón, sprchový gel, případně uklidňující pěnu do koupele… jak už jsme ale říkali, nic se nemá přehánět. Nic se také nestane, když budou maminky ze začátku využívat hlavně čistou žínku a vodu. 

Jak se starat o pokožku miminka?

 • Nezatěžujte pokožku miminka nevhodnou kosmetikou nebo jejím velkým množstvím.
 • Dbejte na čistotu zadečku, čímž zabráníte nepříjemným opruzeninám.
 • Udržujte zadeček miminka v suchu a pokud možno jej často větrejte, čímž opět předejdete nepříjemným opruzeninám.
 • Protože vlásky miminka nepotřebují častější mytí, úplně postačí dodržovat týdenní intervaly mezi mytím.
 • Chraňte citlivou dětskou pokožku před sluncem.
 • Prádlo pro miminko perte v šetrném pracím prostředku i aviváži.
 • Udržujte kosmetiku pro miminka ve vhodné teplotě a prostředí, aby nedošlo k narušení jejich obsahu.
 • Při častém mytí a otírání miminka, například po jídle, upřednostněte bavlněný hadřík a vodu než chemickou látkou napuštěné jednorázové ubrousky.
 • Při zavádění nových a vámi neodzkoušených výrobků vždy proveďte test na malém kousku kůže, abyste vysledovali případnou alergickou reakci.
 • Snažte se nepoužívat více značek kosmetických výrobků najednou.
 • Dbejte na dostatečnou a nutričně vyváženou stravu miminka, která hraje v péči o pokožku miminka podstatnou roli.

Péče o miminko je náročná a stejně náročný může být i výběr kosmetiky pro miminko. Ale žádný stres. Jako při všem ostatním ohledně péče o miminko, také při výběru kosmetiky pro svého mrňouska se mohou maminky spolehnout na svou neomylnou intuici a maminkovské smysly.

Jak se vám líbil tento článek?

Čím víc hvězdiček, tím lepší

Průměrné hodnocení: 4.4 / 5. Počet hlasujících: 5

Zatím nehodnoceno, buďte první.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *