Jak správně třídit odpad

5
(1)
Rodina s dítětem třídí obsah do barevných popelnic

V nejedné domácnosti se nahromadí za celý rok spousta zbytečností. Kam ale s nimi? Dále využitelné předměty jistě rozdáte po známých či příbuzných. Oblečení nebo funkční hračky můžete dát na charitu. Ale co s tím ostatním? Jak správně třídit odpad?

Planetu tíží neustále se zvětšující objem odpadků. Ty se často spálí, ale spíše končí na skládkách.  Obojí má však dopad na životní prostředí. To nejmenší, co s tímto problémem můžeme udělat my, je správné třídění domácího odpadu pro následnou recyklaci. Třídění není složitou záležitostí, je však nutné vhodit vše do správného kontejneru.

Víte však, která barva kontejneru na třídění je určena kterému odpadu? A zda se musí z PET láhve odstranit etiketa? Patří obaly od pizzy do kontejneru na papír?

Pro domácí roztřídění odpadu platí celkem jasně daná pravidla 

Jsou všeobecně známá, přesto některé věci vyhazujeme špatně. Podrobné informace o třídění jednotlivých druhů odpadů bývají uvedeny přímo na kontejnerech, často se však stává, že nejsou čitelné. Kde tedy nejvíce tápeme a nevíme, co kam patří? Podívejme se podrobněji na jednotlivé kontejnery dle barev: 

Modrý kontejner – papír

Papírové obaly na vejce i roličky od toaletního papíru jsou již z recyklovaného materiálu, tedy je již nelze recyklovat. Patří proto do kontejneru na směsný odpad. Stejně tak do modrého kontejneru nepatří papír voskovaný, dehtový nebo uhlový (tzv. kopíráky) a obaly, kde je kombinace papíru s kovem či plastem. Nedávejte sem ani papírové kapesníky, pleny nebo dámské hygienické potřeby.

Co patří do modré popelnice - papír, obaly, noviny a letáky

Noviny, časopisy, reklamní letáky, sešity, knihy (bez vazby) a kancelářský papír – nad tím už se nikdo nepozastavuje a jsou nejčastěji tříděnou surovinou. Chybujeme občas jen tím, že do kontejneru dáváme i polité či zamaštěné papíry. A ty nelze dále zpracovávat. Takže milovníci pizzy pozor – krabice od pizzy bývají mastné, a tedy patří do směsného odpadu.

Do modrého kontejneru patří i obálky, včetně těch s okýnkem. Dále se sem nebojte vyhodit kalendáře i s kroužkovou vazbou nebo papíry s kovovými sponkami. Tento drobný kov bývá při dalším zpracování odloučen a odstraněn magnetickou separací.

Zelený nebo bílý kontejner – sklo

Pokud je jen jeden kontejner, dává se bílé i barevné sklo dohromady. Jestliže jsou k dispozici oba kontejnery, třídíme bílé a barevné sklo zvlášť. Láhve lze vhazovat i s etiketou, odstraníme jen uzávěr.

Co patří do zelené popelnice - barevné sklo, lahve, tabulkové sklo
Co patří do bílého kontejneru - čiré sklo, lahve, čiré nádoby

Nepatří sem autosklo, zrcadla ani sklo drátované nebo pokovené. Častou chybou je vhazování varného skla nebo sklokeramiky. A málokdo ví, že do těchto kontejnerů nepatří ani sklo laboratorní. 

Žlutý kontejner – plasty

Do žlutého kontejneru patří plasty. Vše plastové, tedy sáčky, tašky, folie, kelímky od jogurtů a dalších potravin, PET láhve, polystyren i plastové hračky nebo přepravky.

Co patří do žlutého kontejneru - PET lahve, sáčky, kelímky

Pozor však na mastnotu anebo zbytky potravin či čistících prostředků. Také sem nevhazujte obaly od žíravin a podobných nebezpečných látek (například obaly od prostředků na hubení hmyzu, zbytky barev), ty odneste do sběrného dvora. Stejně tak tento kontejner není určen na novodurové trubky nebo podlahové krytiny.

Častou chybou bývá vhození plastu v igelitce, ve které jsme jej přinesli. Komplikuje to následné roztřídění a zpracování. Je tedy nutné vše do kontejneru vysypat. Etikety z PET láhví odstraníme pouze v případě, že pokrývají celou láhev, tzv. košilky.

Oranžový kontejner – nápojové kartony

Nejčastěji v obcích chybí právě kontejner na nápojové kartony, lidově „krabice“, od džusů, vína nebo mléka. Jejich sběr probíhá různě. Pokud kontejner určený na sběr kartónových obalů chybí, většinou je možné je vhodit do nádoby na plasty. Obec může na sběr nápojových kartonů zajistit i tzv. sběrné pytle. Informujte se na úřadě, jak probíhá třídění krabic od nápojů ve vaší obci.   

Co patří do oranžové popelnice - krabice od mléka, vín a džusů

Šedý kontejner – drobný kovový odpad

V některých obcích se již objevují i šedé kontejnery na kovové drobnosti. Patří sem například konzervy, hřebíky, kancelářské sponky nebo alobal. Pozor však na plechovky od barev – ty vždy odevzdejte do sběrného dvora.

Co patří do žlutého kontejneru - PET lahve, sáčky, kelímky

Hnědý kontejner – bioodpad

Aby byl článek kompletní, musíme se zmínit i o hnědých kontejnerech. Ty jsou novinkou a objevují se v čím dál více obcích. Co do nich patří? Zjednodušeně řečeno to, co byste dali na kompost. Tedy zbytky rostlinného původu, které nepřišly do kontaktu s masem nebo kostmi.

Co patří do hnědého kontejneru - bio odpad

Z domácnosti můžete do hnědého kontejneru vyhodit veškeré zbytky od ovoce a zeleniny včetně slupek a pecek z ovoce, dále zeminu z květináčů i rostliny nebo popel z dřevěného uhlí.  

Roste i zájem o život bez odpadů

Separace jednotlivých druhů domácího odpadu a jeho třídění do speciálních kontejnerů se stalo každodenní součástí našeho života. Stále více lidí si uvědomuje jeho důležitost. Zabere to jen malé množství času, ale ovlivní život na celé planetě. Takto vytříděný odpad lze totiž dobře recyklovat a tím snížit dopad na životní prostředí.

A někteří z nás se již přímo hlásí k životnímu stylu Zero Waste (Život bez odpadů) a snaží se množství odpadu co nejvíce minimalizovat.

Informujte se na úřadě

Jelikož o systému třídění odpadu rozhoduje vždy místně příslušná obec, mohou nastat menší rozdíly v třídění. Proto by mělo být uvedeno na kontejnerech, jak co třídit.  Pokud tápete, zda třídíte vše správně, doporučujeme se informovat přímo u vašeho obecního úřadu, zejména, pokud některý kontejner ve vaší obci schází.

Jak se vám líbil tento článek?

Čím víc hvězdiček, tím lepší

Průměrné hodnocení: 5 / 5. Počet hlasujících: 1

Zatím nehodnoceno, buďte první.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *