Jak správně vybrat menstruační kalíšek

0
(0)
Růžový menstruační kalíšek

Dneska se budeme věnovat jednomu z velkých podtémat ekologie a zero waste. Zároveň i tématu, které otevírá velké tabu okolo menstruace a pomůcek k ní využívaných. Menstruační kalíšek. Za poslední dva roky je to věc, která se dostala do povědomí většiny lidí a to i těch, kteří se o zero waste nezajímají. Její historie sahá až do 1867, ale nikdy nebyla v podvědomí lidí tak jako dnes. 

Obrovskou výhodou se stala skutečnost, že kalíšky se začaly vyrábět i v České republice a uživatelka tedy nemusí mít strach z toho, že je její vyroben v Číně za pochybných okolností a pochybných materiálů. Ovšem i u české výroby platí, že je třeba si zjistit, zda je opravdu vyráběn tady a za jakých podmínek. Hygienická pomůcka nejčastěji vyráběná ze silikonu a připomíná tvar zvonečku. Názory na něj se velmi různí i z důvodů nepoužívání. Sama jsem z iniciativy zero waste kalíšky objednala a jsou věci, které se nedočtete na webech. První si ale uvedeme ještě pár základních věcí pro ty, kteří ještě snad o kalíšku neslyšeli.

Jak to funguje?

Menstruační kalíšek se zavádí přímo do pochvy a funguje jako nálevka, která se naplní krví a poté se jedenkrát až třikrát denně vylije. Ženě stačí jeden kalíšek, ale pro vetší pocit hygieny často ženy během menstruace využívají dva, které střídají. Takový kalíšek vydrží 5 – 10 let jak uvádějí jeho výrobci, avšak reálně je tato doba u velmi kvalitních kalíšku i 15 let. 

Bílý menstruační kalíšek na bílém talíři

Hlavním důvodem proč začít užívat menstruační kalíšek, není jen ekologická strana věci, ale také zdravotní stav ženy. 

Je to pravdu ekologičtější? Ano!

Po ekologické stránce se musíme zamyslet nad tím, kolik vložek či tampónů jedna žena za menstruaci použije. Když bychom řekli, že žena za den menstruace využije cca čtyři vložky, tak za týden menstruace to dělá vložek 28. To vynásobíme dvanácti měsíci v roce a máme 336 vložek ročně na jednu ženu. Za tu dobu žena spotřebuje i k vložkám také minimálně 10 tampónů.

V české republice žije cca 10 miliónů lidí. Když budeme počítat polovinu jako ženy, tak to máme 5 miliónů a když odečteme děti a ženy buď v pokročilém věku nebo už menstruaci například z důvodu operace nemají, tak to máme cca 3 milióny žen, které mají pravidelnou menstruaci a ročně takovýto počet žen spotřebuje cca 1 008 000 000 kusů vložek. A to jen díky jednomu týdnu z měsíce.

Teď si zkuste představit, kolik odpadu celkově udělá člověk za den a jaká spousta ho je při takovém počtu lidí na rok.

A co mé zdraví?

Ze zdravotního hlediska musíme samozřejmě podotknout, že vložky a tampóny jsou chemicky parfumované a napuštěné látkami, které do sebe určitě dobrovolně dostávat nechceme, ale pro neznalost takového faktu, je do sebe dostáváme. U některých žen tyto látky způsobují různé infekce a onemocnění jako např. kvasinky.

V tomto ohledu jsou samozřejmě horší tampóny než vložky, ale co si budeme, obojí je používané jako hygienická pomůcka, kterou přikládáme nebo vkládáme do pohlavního ústrojí. Další věcí je že riziko syndromu toxického šoku je daleko nižší než u tampónů. 

Já a kalíšek.

Já osobně jsem si zakoupila dva kalíšky LadyCup a to v obou nabízených velikostech S a L. Kalíšek velikosti S je uváděn jako malý a L jako velký. Upřímně při prvním pohledu na oba kalíšky na živo, jsem rozdíl neviděla. Při lepším podívání je kalíšek L o pár milimetrů větší a je o něco tvrdší. Je doporučován ženám po porodu nebo těm se slabými pánevními svaly, ale z vlastní zkušenosti, pokud je žena často sexuálně aktivní, tak můžu doporučit rovnou objednat kalíšek L. S je pro takovou ženu jen dobrý pro naučení toho, jak jej zavádět. 

Růžový menstruační kalíšek

Velkou výhodou je, že kalíšek vůbec neomezuje a opravdu nevím ani o něm ani o menstruaci, pokud nepočítám obvyklé bolesti zad a podbřišku. 

Je určitě velmi fajn, že i tzv. internetové a Youtube hvězdy začaly natáčet videa o kalíšcích a svých zkušenostech s nimi. Často tam popisují své těžké začátky, ale to že to nevzdaly, což každou ženu podpoří v tom, že žádný začátek není lehký. Je dobré si zavádění a vytahování kalíšku zkusit nanečisto před menstruací v pohodlí domova a taky z vlastní zkušenosti doporučuji například při prvním týdnu používání stále používat vložku aspoň jako pojistku.

Může se stát, že kalíšek špatně zavedete a proteče. Při zavedení se doporučuje ujistit se, že se kalíšek otevřel a zatahat za „šťopku“ jestli kalíšek drží uvnitř. Nejlépe se zavádí složený ve tvaru U. Je to nejrychlejší a také nejpohodlnější. 

Jednou z „nevýhod“ je nutnost péče o něj. Je třeba jej omývat a po každé menstruaci vyvařit ve vodě a dezinfekčním prášku. Ale to je oproti údržbě jiných věcí naprostá sranda.

Při koupi doporučuji zainvestovat o trochu víc a vzít kalíšek v nějaké pěkné barvě. Je to nejen stylovější, ale také se vyhnete tomu, jak se běžný průhledný kalíšek začne postupně od krve zabarvovat a hnědnout. 

Jsou nějaké alternativy?

Ano. Je možné používat například menstruační kalhotky Snuggs. S těmi bohužel zkušenost nemám. Ale jako alternativa jsou prý moc fajn. To si také můžete ověřit u žen a dívek, které svou zkušenost s námi ostatními sdílely pomocí sociálních sítí.

Každopádně mohu menstruační kalíšek jen doporučit. Když se s ním žena naučí zacházet, tak je vše pohodlnější a jako bonus i ekonomičtější a zdravější. Ze začátku jsou různé nezdary, které mohou tlačit k tomu, aby se člověk vzdal, ale když se naučí s ním zacházet, tak to stojí za to.

Kde koupit menstruační kalíšek

Koupit menstruační kalíšek můžete prakticky kdekoliv. Sortiment v kamenných prodejnách drogérií se ohledně ekologických produktů už velmi rozšířil. Avšak na internetu, pokud si toto klíčové slovo zadáte do vyhledávání, toho najdete opravdu mnoho a máte opravdu z čeho vybírat. Z mnoha nabídek internetových obchodů vám může vyjet například jeden z nejrozšířenějších, a tím je Econea.cz.

Jak se vám líbil tento článek?

Čím víc hvězdiček, tím lepší

Průměrné hodnocení: 0 / 5. Počet hlasujících: 0

Zatím nehodnoceno, buďte první.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *