Proč je pro nás důležitý vitamín D

4.4
(11)

Vitamín D je jedním z nejdůležitějších vitamínů, který přispívá k našemu celkovému zdraví. Přestože se ukládá v tělesném tuku, kde “čeká” až ho tělo bude potřebovat, je stále velmi problematické udržet v těle jeho dostatek.

Donedávna se odborníci domnívali, že hlavní úlohou vitaminu D je udržovat naše kosti zdravé a zabraňovat jejich lámání. Pomáhá totiž udržovat správné množství vápníku a fosforu v krvi – živiny klíčové pro stavbu kostí. Nové výzkumy však ukazují mnoho dalších důvodů, proč je tento vitamin pro naše zdraví tak důležitý.

Co je vitamín D?

Vitamín D je živina, kterou přijímáme, a zároveň hormon, který si naše tělo vytváří. Je jedním z mála vitamínů a minerálů, které nelze zajistit pouze zdravou a vyváženou stravou. Je však nezbytný pro správné fungování našeho těla. 

Zapamatujte si:

  • V potravinách a doplňcích stravy existují dvě různé formy vitamínu D – D2 a D3
  • Naše tělo lépe vstřebává vitamin D3, takže je účinnější při zvyšování hladiny vitaminu D.

Potřebujeme jej k tomu, aby nám pomáhal vstřebávat vápník a fosfáty ze stravy, což jsou dva základní minerály pro zdravé kosti, zuby a svaly. Nicméně má pro lidské tělo daleko větší cenu, než si myslíme. Posiluje imunitní systém, který bojuje s infekcemi v těle; pomáhá udržovat náš metabolismus a nervový systém. 

Proč potřebujeme vitamín D?

Zdraví kostí

Jak už bylo zmíněno výše, hlavním úkolem vitamínu D je budování a udržování zdravé kosti tím, že pomáhá vstřebávat vápník z potravy. Rovněž se stará o to, aby hladina vápníku a fosforu v krvi byla ve správném množství. Z toho důvodu je důležité udržovat zdravou hladinu vitamínu D zejména u dětí, jelikož je potřebný pro růst kostí.

Imunitní systém

Vitamin D hraje důležitou roli v našem imunitním systém. Dle studií hraje tzv. řídící roli a pomáhá tak udržovat pod kontrolou to, jak tělo reaguje na infekce a nemoci. Zároveň zabraňuje imunitním buňkám vytvářet a uvolňovat příliš mnoho chemických látek, které mohou být v nadměrné míře škodlivé. Jednoduše řečeno to znamená, že vitamín D zajišťuje, že tělo má dostatek těchto látek pro boj proti infekcím, ale ne příliš mnoho, aby nedocházelo k poškozování buněk a tkání. 

Další role

Vitamín D je rovněž prospěšný při boji proti zánětům, řízení rychlosti růstu buněk a podporuje také reakce nervového systému na různé podněty. Ukazuje se, že vitamín D pomáhá produkovat a odbourávat glukózu, která je nezbytná pro udržení zdravé hladiny cukru v krvi. Předpokládá se tedy, že hraje významnou roli při regulaci spánku a nálady a pomáhá snižovat rizika vzniku rakoviny

Nedostatek vitamínu D

Zdravý člověk by měl být schopen získat dostatečné množství vitamínu D pouze ze slunečního záření. Avšak existuje mnoho faktorů, které tuto schopnost ovlivňují. Mezi ty nejčastější patří:

  • život v oblasti s vysokým znečištěním;
  • pravidelné používání opalovacích krémů ve vysoké míře;
  • velké množství času tráveného v uzavřených místnostech;
  • život ve velkém městě, kde budovy blokují sluneční světlo;
  • tmavší pleť (čím vyšší je hladina melaninu, tím méně vitamínu D může vaše kůže vstřebat). 

Mezi rizikové faktory zvyšující nedostatek vitamínu D patří však také vysoký věk. Tyto faktory zvyšují rizika nedostatku vitamínu D, proto je důležité jej nahradit z jiných zdrojů. 

Mnoho lidí potýkajících se s nedostatek vitamínu D nemá žádné příznaky, avšak u některých se objevují potíže spojené s únavou či nespecifickými bolestmi, u kterých je těžkých určit příčina. Nejpřesněji lze nedostatek vitamínu D diagnostikovat pomocí krevního testu. Při závažném nedostatku mohou příznaky zahrnovat:

  • bolesti kostí a svalů
  • zlomeniny (resp. oslabení kostí, což může vést k jejich jednoduššímu zlomení)
  • slabé svaly
  • pokřivení rukou a nohou
  • osteoporóza

V případě, že vám je diagnostikován nedostatek, vám lékař může nařídit rentgenové vyšetření, aby zkontroloval pevnost vašich kostí. Zároveň vám bude doporučeno užívání doplňků stravy obsahující vitamín D. Pokud jde o vážný nedostatek, může vám lékař doporučit užívat vysoké dávky tablet vitaminu D. Měli byste také dbát na to, abyste vitamin D získávali prostřednictvím slunečního záření a potravin, které jíte.

Odkud získat dostatek vitamínu D?

Primárním zdrojem vitaminu D je sluneční světlo, proto se mu také někdy přezdívá “sunshine vitamine”. V místech s nedostatkem přirozeného slunečního světla ubývá vitamínu D, a proto je třeba jeho absenci nahradit. Kromě doplňků stravy či tablet, zmíněných výše, lze v malém množství nedostatek vitamínu D doplnit také stravou. 

Některé potraviny obsahují vitamín D přirozeně, jiné jsou jím obohaceny. Vitamin D najdete v následujících potravinách: losos, sardinky, sleď, konzervovaný tuňák, olej z tresčích jater, hovězí játra, vaječný žloutek, krevety, houby, mléko (obohaceno), některé obiloviny a ovesné vločky (obohaceno), jogurt (obohaceno) či pomerančový džus (obohaceno).

Dá se vitamínem D předávkovat?

Tak jako se vším, ani s vitamínem D by se však nemělo přehánět. Při nadměrném užívání totiž hrozí předávkování. Je však velice nepravděpodobné, že by k tomu došlo prostřednictvím stravy či slunečního záření. Může k tomu však dojít při konzumaci doplňků stravy. Toxicita vitamínem D může vést ke zvýšení hladiny vápníku v krvi. To může mít za následek řadu zdravotních problémů, například: nevolnost, apatie, zvracení, bolesti břicha, dehydratace, zmatenost či zvýšená žízeň.

A kolik vitamínu D tedy lidské tělo potřebuje?

O tom, jaké je to optimální množství, se stále vedou diskuze. Nejnovější vědecké poznatky však ukazují, že člověk potřebuje mnohem více, než se dříve myslelo. Za přiměrenou hladinu v krkvi se považuje množství v rozmezí 50-100 nanomolů na litr (nmol/l). 

Doporučené výživové dávky vitaminu D jsou následující: 

  • kojenci (0-12 měsíců): 10 mcg (400 IU)
  • děti a dospívající: 15 mcg (600 IU)
  • dospělí ve věku 18-70 let: 15 mcg (600 IU)
  • dospělí nad 70 let: 20 mcg (800 IU)
  • těhotné nebo kojící ženy: 15 mcg (600 IU)

Autor: Kateřina Čajanková

Jak se vám líbil tento článek?

Čím víc hvězdiček, tím lepší

Průměrné hodnocení: 4.4 / 5. Počet hlasujících: 11

Zatím nehodnoceno, buďte první.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *