Lze to i bez hliníku aneb Proč přejít na přírodní deodorant

0
(0)

Deodorant je důležitou součástí osobní hygieny většiny lidí. Mnoho deodorantů zakoupených v obchodě však obsahuje chemické látky, o kterých je známo, že způsobují podráždění pokožky, nebo mohou být dokonce zdravotním rizikem. Řešením tohoto problému je přírodní deodorant. Podívejte se na výhody, které přináší a zjistěte, proč byste měli přejít na jiný typ deodorantu. 

Proč se potíme

Ačkoliv to mnoho z nás nechce slyšet – pocení je přirozené a pro tělo dokonce dobré. Pomáhá totiž tělu dosáhnout rovnováhy, regulovat teplotu a zároveň se během něj vylučují toxiny, které se do těla dostaly. Odpařováním vody v potu se povrch kůže ochlazuje. Možná byste chtěli pocení zastavit, ale nepotit se vůbec není normální ani zdravé.

Co možná nevíte: Pot není příčinou tělesného zápachu. Samotný pot totiž nijak nesmrdí – zápach je způsoben bakteriemi na kůži. 

Jak vzniká pot? Produkují jej žlázy, které se nachází v hlubší vrstvě kůže, zvané dermis. Potní žlázy se vyskytují po celém těle, ale nejpočetnější jsou na čele, v podpaží, na dlaních a chodidlech. Je tvořen převážně vodou, ale obsahuje i určité množství soli.

Deodorant vs. antiperspirant

Deodorant je látka aplikovaná na tělo, jejíž cílem je zabránit či zamaskovat tělesý zápach,  který je způsobený rozkladem bakterií na těle. Jednoduše řečeno – deodoruje – odtud i název deodorant. 

Naopak antiperspiranty nejenže odstraňují tělesný zápach, ale také omezují nebo zcela zastavují pocení. Obvykle obsahují sloučeniny hlniníku, které po vstřebání dočasně blokují potní žlázu a snižují vlhkost. Pro vás možná dobře, ale pro tělo je omezování pocení špatné. Chemikálie obsažené v antiperspirantech totiž ucpávají póry a znemožňují vašemu tělu potit se tak, jak má. 

Škodí klasické deodoranty tělu?

Možná jste narazili na názory, že některé chemické látky obsažené v deodorantech a antiperspirantech mohou vést k různým druhům rakoviny, kognitivním poruchám, alergiím a podráždění kůže. Složky deodorantů a antiperspirantů se do těla dostávají přes podpaží a čichový systém, což znamená, že se také dostávají do krevního oběhu. Čím častěji je používáte, tím více chemických látek a syntetických složek zůstává ve vašem těle. 

Výhody používání přírodního deodorantu

Přechod na přírodní deodorant je často prvním krokem k zdravé, přírodní péče o pleť. 

Používání přírodního deodorantu má výhody jak pro vaši pokožku, tak pro životní prostředí. A to nejlepší? Je stejně účinný jako tradiční roll-ony a spreje, na které jste možná zvyklí. Najít přírodní deodorant, který vám bude vyhovat a zároveň bude nejlepší pro vaše tělo může chvíli trvat, ale vyplatí se to.

Neobsahují toxické látky

Pokud vám záleží na ochraně vašeho těla, výběr deodorantu vyrobeného z přírodních a neškodlivých složek vám pomůže zajistit potřebnou ochranu proti zápachu a zároveň dbát na vaše zdraví a pohodu.

Nedráždí a nevysušují pokožku

Jednou z největších výhod přírodního deodorantu je, že podporuje vaše zdraví. Díky přírodním složkám je méně pravděpodobné, že budete mít kožní problémy, alergie či podrážděnou pokožku. Absence složek blokujících póry však také nechává dobré bakterie pracovat tak, jak mají. Může se dokonce stát, že budou fungovat lépe a samy od sebe mohou zabránit zápachu, i když deodorant nepoužíváte. 

Rozlučte se také s nepříjemným podrážděním při nanášení deodorantu po holení. Díky přírodním složkám totiž v nich není látka, která by takové podráždění na čerstvě oholené kůži způsobovala. Kromě toho složky na rostlinné bázi neucpávají póry. Zajistí vám tak hladkou pokožku. 

“Předávkování”

Pokud máte pocit, že dochází ke zhoršení zápachu v podpaží, nebo jste se přistihli, že neustále, opakovaně nanášíte deodorant, ale nevidíte žádné výsledky, může to být způsobené “syndromem předávkování”. Hliník a další chemické látky se hromadí na kůži a dochází pak k jejich smíchání s přirozenými bakteriemi, které pocení způsobují. Ve výsledku se pak zápach zhoršuje. 

Jak vybrat přírodní deodorant

Přírodní deodoranty neucpávají potní žlázy a neobsahují často škodlivé složky, o kterých jsme se zmínili dříve. Místo toho jsou vyrobeny z ingrediencí, které fungují v souladu s přírodou i vaším tělem. V přírodních deodorantech najdete: 

  • Dezinfekční složky – Přírodní deodoranty se často vyrábějí s dezinfekčními a antibakteriálními složkami, jako je kokosový olej. Ty pomáhají neutralizovat zápach, který způsobují přirozeně se tvořící bakterie na pokožce.
  • Vonné látky – Většina organických deodorantů je provoněna přírodními esenciálními oleji, které blokují tělesný zápach a zanechávají svěží vůni.
  • Absorpční složky – Přirozené absorpční složky, jako je jíl nebo jedlá soda, pomáhají bojovat proti otravným skvrnám v podpaží a nadměrné vlhkosti.

Ne každý deodorant funguje pro všechny lidi, možná budete tedy muset být při výběru toho správného trpěliví. Dost možná bude fungovat proces pokus-omyl, než najdete ten, který vám vyhovuje. 

Přechod z klasických deodorantů na ten přírodní může být zprvu náročný – zkrátka trvá než se tělo zbaví všech toxinů. Je možné, že se nejprve začnete potit více. Zkuste tedy v tomto přechodném období používat esenciální oleje v případě potřeby a nezapomeňte hlavně na pravidelnou a důkladnou hygienu. Je doporučuno zařadit také peeling, který napomůže odstranit toxiny, které tradiční deodorant na vašem těle zanechal. 

Potíte-li se přirozeně hodně, mohou vám pomoci produkty s jedlou sodou. Pro citlivou pokožku doporučujeme například produkty na bázi zinku a pokud spadáte do průměru, mohly by vám vyhovovat produkty obsahující kamenec. 

Zaměřte se na složení aneb Co byste v přírodním deodorantu najít neměli

Tak jako u přírodní kosmetiky obecně i u deodorantů se při koupi zaměřte hlavně na složení. Když se podíváte na etiketu klasického deodorantu, uvidíte spoustu cizích a zvláštně znějících názvů, za kterými se skrývají látky, o kterých raději více vědět nechtějte. Složení přírodních produktů by naopak mělo být mnohem jednodušší. Rozhodně si dávejte pozor, pokud se někde objeví hliník (aluminium) včetně jeho solí, parabeny, syntetické dezinfekční látky (například Triclosan) či silikony. 

Mezi další látky, které by u vás vzbudit poplašný signál jsou:

  • PEG (Polyethylen Glykol) a PPG (Polypropylen Glykol)
  • Umělé parfermace, kterou mohou být příčinou alergických reakcí. Ve složení je najdete nejčastěji jako Parfum, Fragnance, Aroma.

Autor: Kateřina Čajanková

Jak se vám líbil tento článek?

Čím víc hvězdiček, tím lepší

Průměrné hodnocení: 0 / 5. Počet hlasujících: 0

Zatím nehodnoceno, buďte první.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *