Jak odstranit vodní kámen ekologicky?

Vodní kámen je častým nepřítelem domácnosti. Nejenže nevypadá hezky, on přímo poškozuje vodovodní trubky, baterie, myčky, pračky, ale i kávovary a žehličky, které ucpává. Naštěstí existuje řada způsobů i prostředků, jak se ho zbavit, aniž byste museli sahat po nebezpečné chemii. Dobrou zprávou je, že to jde ekologicky a pomocí toho, co většinou máte doma. Jak odstranit vodní kámen?
Co je vodní kámen a jak vzniká?
Vodní kámen je vodní usazenina, která vzniká na površích ploch i v útrobách spotřebičů nebo potrubí, zkrátka na zařízeních, která přichází do kontaktu s vodou. Nejčastěji vzniká tehdy, když voda mění teplotu, respektive je zahřívána a pak ochlazována. Přesněji řečeno se vodní kámen tvoří, když se mění rovnováha mezi ionty kyseliny uhličité a hydroxidu vápenatého při změně teploty a tyto složky se z vody pak vylučují.Hlavní složkou vodního kamene je uhličitan vápenatý.
Vodní kámen může mít různou barvu – od bílé, po šedou až červenohnědou. Jeho zbarvení závisí na přítomnosti dalších minerálů ve vodě.
Platí, že čím tvrdší voda je, tím více se vodní kámen tvoří. Je to proto, že tvrdá voda obsahuje větší množství nerostů, které se pak z vody vyplavují a tvoří nevzhledné usazeniny.

S vodním kamenem se můžete setkat na rychlovarné konvici, ve sprchových koutech, na vodovodních bateriích, ve vodovodním potrubí, ale také v pračkách nebo na koupelnových obkladech. Vodní kámen se však tvoří také uvnitř kávovarů a žehliček.
Jak odstranit vodní kámen?
Návodů na odstranění vodního kamene je mnoho. Vodní kámen můžete odstranit chemicky pomocí přípravků, které seženete v drogerii. Ty se však nemusí shodovat s životním stylem, který vedete.
Pokud nechcete sebe a vaši domácnost vystavovat chemiím, které ohrožují zdraví i životní prostředí, můžete zkusit vodní kámen odstranit mechanicky. Lze koupit tak zvané lapače vodního kamene, především do rychlovarné konvice, které na sebe vodní kámen vážou.
Častější je pak použití přírodních odstraňovačů vodního kamene. Mezi ně patří ocet, jedlá soda, kyselina citrónová, citrónová šťáva nebo sůl. Ekologické čistící prostředky na vodní kámen si tedy můžete z těchto přísad doma vytvořit sami nebo si prostředky s ekologickým složením koupit v drogerii.
Stejně skvělým řešením je pak i prevence vodního kamene (o té později).
Na vodní kámen kyselina citrónová a ocet
Mezi nejběžnější pomocníky, které dokážou zatočit s vodním kamenem, patří kyselina citronová a ocet.

Kyselina citrónová se běžně vyskytuje v citrusových plodech, v menším množství pak v malinách, brusinkách a jahodách. Na vodní kámen působí svým složením a to tak, že ho pomáhá rozpouštět. Ačkoliv je účinná díky své chemické reakci, jedná se o ekologický způsob čištění, protože je to přírodní produkt.
Kyselina citrónová je vhodnější pro odvápnění za studena. Používá se například pro mytí nádobí a sanitárních ploch. Na rozdíl od kyseliny octové kyselina citrónová nepoškozuje chrom a měď a také voní mnohem lépe než ocet. Nehodí se však pro všechno odvápnění. Například kávovary a žehličky se kyselinou citrónovou čistit nedoporučuje. Je to z toho důvodu, že se po ohřevu kyseliny citrónové tvoří citrát vápenatý, který se v zařízení usazuje podobně jako vodní kámen.
Dalším doma běžně používaným prostředkem je ocet, který opět na vodní kámen působí svou chemickou reakcí a vodní kámen rozpouští. Ocet je vhodný pro odstraňování vodního kamene za horka i za studena. Ale také má tu nevýhodu, že je mnohem agresivnější než kyselina citrónová. Ohroženo je především vybavení z chromu, ale také pryžová těsnění různých strojů, která se kvůli působení octa stávají křehčími a porézními. Mimo to může být někomu octová vůně nepříjemná.
Jak odstranit vodní kámen ze skla?
V drogerii seženete celou řadu přípravků na sklo, které spolu s ostatní špínou likvidují také vodní kámen. Vám však může stačit jen kyselina citrónová. Tři čajové lžičky kyseliny citrónové rozpusťte v teplé vodě a směsí sklo ošetřete. Pomůže, když si směs přelijete do rozprašovače, který čistící látku na sklo rovnoměrně nanese.
Jak odstranit vodní kámen z konvice?
Mezi nejčastější způsoby, jakými se vodní kámen odstraňuje z konvice, patří ten, kdy do konvice nalijete asi dva decilitry octa a zbytek nádoby doplníte vodou. Konvici jednoduše zapnete a octovou vodu v ní necháte vařit. Po uvaření vodu ihned nevylívejte, naopak ji nechte v konvici ještě působit. Poté konvici opláchněte, ať vaše káva nechutná po octu.
Jak odstranit vodní kámen z WC?
Do toaletní mísy nalijte alespoň litr v konvici svařené vody (teplá voda usnadňuje čištění a podporuje reakci sody). Hned na to do WC vysypte půl hrníčku jedlé sody a nechte chvíli působit.

Záchodovou mísu můžete od vodního kamene vyčistit i tak, že ji posypete kyselinou citrónovou a hned na to rozprašovačem postříkáte ocet. Necháte chvíli působit a záchodovou štětkou vydrhnete. Proces možná bude potřeba opakovat.
Jak odstranit vodní kámen z baterie?
Vytvořte si směs teplé vody a kyseliny citrónové, kterou rozprašovačem aplikujete na postižená místa baterie. Nechte chvíli působit, vydrhněte houbičkou. Baterii následně opláchněte a vysušte do sucha.
Jak odstranit vodní kámen ze sprchového koutu?
Na čištění sprchového koutu si do rozprašovače připravte směs z jednoho decilitru octa, z jedné polévkové lžíce jedlé sody a jednoho decilitru horké vody. Protřepejte a sprchový kout touto směsí důkladně postříkejte. Nechte působit asi 15 minut, vydrhněte houbičkou a pak horkou vodou opláchněte a vytřete do sucha.
Jak odstranit vodní kámen z pračky?
Do pračky nalijte asi 300 ml octa a pusťte ji naprázdno na pokud možno nejdelší program a nejvyšší teplotu co jde. Podobně můžete postupovat i s jedlou sodou nebo ocet a hrníček jedlé sody jednoduše smíchejte dohromady.

Jak odstranit vodní kámen ze žehličky?
V elektro prodejnách můžete k nabízeným žehličkám sehnat i speciální odvápňovací prostředky. Skvěle si však vystačíte i s obyčejným octem. Ten smíchejte s vodou v poměru 1:1 a nalijte ho do nádobky na vodu. Žehličku zapněte a nechte ji chvíli napařovat. Klidně zmáčkněte samočistící tlačítko i trysku s vodou, aby se vše důkladně pročistilo.
Jak zjistit tvrdost vody?
Tvrdá voda se vyznačuje větším obsahem nerostů, které jsou v ní rozpuštěny. Jsou to především vápenaté a hořečnaté soli. Tvrdá voda se může sama projevit řadou problémů v domácnosti. Objevuje se vodní kámen a s ním související problémy. Po napuštění vody do sklenice je voda chvíli kalná. Tvrdá voda také zhoršuje kvalitu vypraného prádla. To pak nejenže méně voní, ale je i méně měkké a ztrácí svou bělost. Na tyto projevy tvrdé vody však vy čekat nemusíte.
Tvrdost vody si lze zjistit hned několika způsoby
- Nejběžnějším způsobem je zjištění tvrdosti vody pomocí lakmusového papírku, který koupíte v téměř každé drogerii nebo běžně na internetu.
- K dostání jsou i kapky na měření tvrdosti vody, které stupeň tvrdosti vody změří tak, že změří obsah rozpuštěného vápníku a hořčíku ve vodě.
- Provést můžete i jednoduchý test s láhví a vodou. Do tří čtvrtin láhve napusťte vodu a kápněte do ní dvě kapky průhledného tekutého mýdla. Láhev zašroubujte a protřepejte. Láhev postavte na stůj a nechte chvíli odstát. Co vám test prozradí? Pokud máte měkkou vodu, bude nahoře v láhvi pěna a dole průhledná voda. Pokud máte tvrdou vodu, pěna v láhvi nebude nebo v ní bude jen minimálně a voda bude zakalená.

Jak předcházet tvorbě vodního kamene?
V dnešní době je lepší vodnímu kameni předcházet, než s ním bojovat. Dnes existuje zařízení, které vám vodu změkčí hned při vstupu do domácnosti.
Jsou to tak zvané iontové změkčovače vody, které fungují na bází iontové výměny. Ionty vápníku a hořčíku jsou ve vodě nahrazovány ionty sodíku, přičemž ostatní složení vody zůstává nezměněno.
Existují také různá změkčovadla, která se dají přidat do pračky nebo myčky.
Pomůže také, když budete vodovodní baterie a další povrchy utírat do sucha, čímž zamezíte kontaktu s vodou, která po sobě skvrny vodního kamene zanechává.