Myjte nádobí ekologicky a s ohledem na životní prostředí

0
(0)

Ruční mytí nádobí není zrovna nejekologičtějším způsobem čištění nádobí. Je to však jediná možnost, pokud nevlastníte myčku. To však ale neznamená, že ekologické mytí nádobí je nějaký nedosažitelný ideál. Se správným přístupem to jde – i bez plýtvání vodou a bez použití škodlivých chemikálií. 

Myčka vs. ruční mytí 

První, co vás asi u této problematiky napadne – je ekologičtější mýt nádobí v myčce nebo ručně?

Ačkoli by se mohlo zdát, že při mytí v myčce nádobí se spotřebuje mnohem více vody než při ručním mytí, ve skutečnosti tomu tak rozhodně není. Při ručním mytí nádobí se totiž spotřebuje průměrně až pětkrát více vody (v porovnání s účinnou automatickou myčkou). Porovnáme-li s mytím v myčce průměrné třídy, jedná se o přibližně 3,5krát více vody. Investice do myčky nádobí se tedy vyplatí nejen z hlediska financí, ale také životního prostředí.

Buďte eko při používání myčky nádobí:

  • Myčku zapínejte, až ve chvíli, kdy je skutečně plná. 
  • Před vložením nádobí do myčky jej očistěte od zbytků jídla. 
  • Zvolte ekologické nastavení nebo nižší teplotu – 4hodinové programy na vysoké teploty opravdu pro běžné umývání nejsou nutné. 
  • Kupujete novou myčku? Zkontrolujte energetickou účinnost, provozní náklady, emise CO2 a zvažte životnost myčky.

Pozor na to, jaké používáte mycí prostředky! A to platí nejen u myčky, ale rovněž pro klasické mytí. Tablety do myčky, přípravky na čištění, jary a další prostředky, které při mytí nádobí používáme, jsou často plné toxinů, které se s vodou dostávají do přírody. Některé z nich obsahují fosfáty, které mohou způsobit růst řas nebezpečných pro vodní toky – a to je škodlivé nejen pro rostliny, ale také pro lidi. Při výběru se tak zaměřte na produkty bez fosfátů a bez barviv, umělých vůní a škodlivých chemikálií. 

Jak vybrat ekologické tablety do myčky?

Dnes už běžně seženete ekologické tablety do myčky i další prostředky na mytí nádobí, které nepředstavují zdravotní riziko a nejsou škodlivé pro životní prostředí, jelikož jsou snadno rozložitelné.

Tak jak věnujeme pozornost výběru přírodní kosmetiky, měli bychom se zaměřit také na přírodní produkty na mytí nádobí. Jedná se o takové přípravky, které neobsahují fosfáty, chlór, syntetické parfémy a barviva a složení bývá často zcela přírodní.

Na trhu však najdete také tablety, které sice nejsou přírodní, ale neobsahují škodlivé látky. Při jejich výběru se zaměřte na to, zda neobsahují diethanolamin, formaldehyd, metanol, kyselinu sírovou, chlór, syntetické parfémy a barviva.

Jak být eko při ručním mytí nádobí?

Být eko se dá i pokud myjete nádobí ručně. Stačí následovat pár pravidel:

Nenechávejte téct vodu

Přistupujte k mytí nádobí vědomě – při ručním mytí si uvědomte, kolik vody vyplýtváte. Za minutu může pouhý puštěný kohoutek spotřebovat až 18 litrů vody.

Snažte se během drhnutí talířů a hrnců vypnout vodu, a opět ji zapněte, jakmile je nádobí připraveno k opláchnutí. To znamená: navhlčit houbičku, vydrhnout nádobí najednou a nakonec opláchnout. Snažte se také nádobí umýt co nejdřív po jeho použití. Při čištění zaschlých nečistot se totiž obvykle spotřebuje nejvíce vody i mycího prostředku. 

Řekněte ano ekologické houbičce na nádobí

Až vám dosavadní houbička doslouží, vyměňte ji za biologicky rozložitelnou houbu nebo drátěnku pro opakové použití. Klasické houbičky po několika týdnech či měsících používání skončí na skládce, a to není úplně žádoucí.

Existuje mnoho ekologičtějších možností – od ekologických houbiček na nádobí až po hadříky či kartáče z kokosových vláken. Na trhu seženete jak houbičky na opakovatelné použití (vypratelné), tak ty 100% kompostovatelné.

Pokud hledáte něco čistě přírodního, porozhlédněte se po tzv. lufě. Houba z lufy je zcela přírodní a má v domácnosti široké využití – kromě mytí nádobí se hodí i na klasický úklid. Až doslouží stačí ji vhodit do kontejneru na biodopad či do kompostu. 

Oblíbené značky ekologických prostředků na mytí nádobí

TIERRA VERDE

V sortimentu značky Tierra Verde najdete přírodní alternativy pro mytí nádobí v myčce i v ruce. Jejich BIO gel na nádobí je opatřen certifikací Ecogarantie, což znamená, že jej můžete bezpečně použít také třeba k omývání ovoce a zeleniny. S produkty pro myčku nádobí budete mít jistotu, že nezatěžujete životní prostředí. Značka nabízí gel do myčky i leštidlo a také například sůl do myčky bez chemických přísad. 

Pod značkou Casa Organica pak naleznete ekologické houby a kartáče na mytí. Nejen, že jsou tyto produkty udržitelné a bezpečné pro vás i okolí, ve kterém žijete, ale zároveň napomáhají snižovat množství odpadu v domácnosti a tím podporují zero waste princip

SONNET

Německá firma Sonnet nabízí produkty z oblasti eko drogerie a produktů na praní, úklid či mytí nádobí. V roce 2022 získala značka German Sustainability Prize v kategoriii transformace společnosti k udržitelnosti. Pokud hledáte tu nejvyšší kvalitu, pak je to právě značka Sonnet.

U nás nenajdete jinou značku ekologické drogerie, která by se natolik zabývala kvalitou surovinou a dopadem svých výrobků na zdraví i životní prostředí. V jejich sortimentu najdete nejen tablety do myčky či univerzální čističe, ale také tekutá mýdla a prací prostředky.

Všechny produkty jsou bez obsahu syntetických vůní, umělých barviv a konzervantů, 100% přírodní. Suroviny používané na výrobu jsou v BIO kvalitě a značka zásadně nepoužívá žádné živočišné suroviny. 

FEEL ECO

Oblíbenou českou značkou ekologických produktů na mytí nádobí, praní prádla i úklid domácnosti je Feel Eco. Prostředky Feel Eco jsou inspirované kosmetikou šetrnou k pokožce, proto jsou vhodné i na omývání ovoce a zeleniny.

V sortimentu produktů najdete přírodní sůl do myčky, leštidlo i prášek na mytí nádobí v myčce. Pokud myjete nádobí ručně, naleznete u této značky také řadu mycích gelů v různých vůních. 

BIO-D

Značka Bio-D vyrábí drogerii nejen k ekologickému mytí nádobí, ale také prostředky na praní a úklid obecně. Jedná se o britskou firmu, která se snaží co nejvíce používat rostlinné suroviny z obnovitelných zdrojů. Výrobky jsou pak baleny do obalů ze 100% recyklovatelných materiálů. 

Konvenční značky v ekologickém hávu?

Vždy a zdůrazňuji vždy, když se konvenční značka drogerie či kosmetiky vytasí s produktem s označením eko, udržitelný, přírodní, je třeba tento produkt podrobit důkladnému prozkoumání. Tak jak u přírodní kosmetiky, tak i u ostatních produktů se často stává, že firmy používají “zelené” nálepky jen pro zvýšení prodeje a vytvoření ekologické image. 

Běžný zákazník drogerie má tendenci po těchto produktech sáhnout jako první, protože jsou obvykle za přijatelnější cenu a danou značku zná díky klasickým produktům. Často pak spadne do pasti – nemusí tomu být ale vždy.

FINO

Značka FINO je známá pro výrobu houbiček, pytlů do košů či hadříků na úklid. Firma však přišla také s řadou Green Life, pod kterou prodává ekologické produkty vytvořené s ohledem na životní prostředí. V rámci této řady můžete najít třeba houbičku vyrobenou z přírodních sisalových a bambuckých vláken, drcených ořechových skořápek a recyklovaných PES.

Kromě ekologické houbičky na mytí nádobí v této řadě najdete také pytle na odpadky z recyklovaného polyethylenu, hadříky z bambusových vláken, recyklovaného polyesteru nebo vláken z agáve a drcených ořechových skořápek.

Za nás rozhodně ukázkový příklad toho, že i konvenční firma může přinášet alternativy – nebudeme zde hodnotit, do jaké míry to je dobře, ve chvíli, kdy stále přispívá svou výrobou i k těm negativním vlivům. 

Autor: Kateřina Čajanková

Jak se vám líbil tento článek?

Čím víc hvězdiček, tím lepší

Průměrné hodnocení: 0 / 5. Počet hlasujících: 0

Zatím nehodnoceno, buďte první.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *