13 tipů, jak vést ekologickou domácnost

0
(0)

Být “eco-friendly” znamená žít způsobem, který není škodlivý pro životní prostředí. Tento způsob života je velmi důležitý, jen tak lze zachránit planetu, na které žijeme. Existuje spousta změn, které jednotlivec může udělat, aby snížil negativní vliv svého chování. Mnoho těchto změn souvisí s tím, jak vede svou domácnost a každodenní fungování. 

Proč myslet ekologicky

Znečištění ovzduší a vody, globální oteplování, smog, kyselé deště, odlesňování, lesní požáry – to vše jsou problémy, kterým dnes čelíme. Tento výčet bohužel není konečný. Čím víc zavíráme oči před negativní vlivy, tím více ohrožujeme své zdraví, faunu a floru. Ničíme tak prostředí, ve kterém žijeme. Začneme-li přemýšlet ekologicky, pomůžeme udržet planetu nádherným místem k životu. Mnohdy stačí jednoduché změny v každodenním životním stylu, které vedou ke snížení vaší uhlíkové stopy. 

Jak začít s ekologickou domácností

Může se to zdát jako velký krok, který vás bude stát mnoho úsilí a peněz. Ale naopak. Vaše ekologická domácnost se pravděpodobně nezrodí ze dne na den. A ono to není ani žádoucí. Postupné změny se vám budou dělat jednodušeji, protože vám budou připadat snadnější.

Třídění odpadu

Osvěta o důležitosti třídění odpadu proběhla už několik let zpátky, proto tak trochu doufám, že recyklace je pro každého z vás už součastí vaší rutiny. Pokud ne – rychle to napravte. Jedná se o jednu z nejjednoduších změn, pro kterou nemusíte udělat téměř nic. Stačí přidat koš či tašku na tříděný odpad do vaší domácnosti a párkrát za měsíc věnovat chvilku času vhození odpadu do správného kontejneru.

Pokud to s ekologií myslíte skutečně vážně, pořiďte si kompostér. Ten vám pomůže zbavit se organických zbytků. Zdarma vám navíc poskytne hnojivo, které můžete použít pro své rostliny. 

Úsporné žárovky a zhasínání 

Nesnažte se ušetřit na nákupu žárovek, protože ve výsledku přijdete o peníze za energie. Investice do úsporných žárovek se vyplatí. Nedojde totiž ke spotřebě tolika energie a vy se tak nemusíte děsit příštího účtu za elektřinu. 

Naučte se také automaticky zhasínat světlo, jakmile opustíte místnost či domov. Ušetříte tím energii i účet. Preferujte přirozené světlo nad tím umělým. Raději roztáhněte závěsy a snažte se vyhnout zbytečnému svícení. . 

Odpojte nepoužívané spotřebiče a nabíječky

Odhaduje se, že v průměrné domácnosti se nachází zhruba 40 spotřebičů. Do tohoto čísla nejsou započítány různé nabíječky a adaptéry, které mohou toto číslo navýšit až o polovinu. I když je nepoužíváme, neustále spotřebovávají energie, což se pak nehezky projeví na účtu za elektřinu. Mohou také způsobovat požáry. To jsou už dva důvody, proč je vhodné nepoužívané spotřebiče a nabíječky odpojovat ze zásuvky. Nehledě na to, že tímto zvýšíte jejich životnost.

Úklid

Všichni máme své oblíbené prací a čisticí prostředky, které používáme už léta, a nikdy jsme se nezamysleli nad tím, jak škodí životnímu prostředí. Jakmile jsou spláchnuty do kanalizace, dostanou se do vodovodního potrubí. Stojí to pak spoustu práce vyčistit takto znečištěnou vodu. 

Ekologický čisticí prostředek v rozprašovači s houbičkou a citronem

Existuje několik jednoduchých změn, které můžete provést. Místo bělidel a čisticích prostředků přejděte na ekologické čistící prostředky. Lze také použít sodu, citronovou šťávu nebo ocet, které ničí bakterie a zanechávají domácnost bez mastnoty a zápachu.

Praní

Pro běžné praní stačí volit programy na nižší teploty či ty úsporné. Svou práci odvedou a ušetří spoustu energie. Zaměřte se také na to, v čem své prádlo perete. Mnoho pracích produktů se podílí na ničení oblečení a obsahují chemické látky, které jsou nebezpečné pro lidské tělo a přispívají k znečištění životního prostředí. 

Mytí nádobí

Začněte používat organické, nezávadné prostředky na mytí nádobí – a to jak pro mytí v ruce, tak pro mytí v myčce nádobí. Pokud myjete nádobí v ruce, zvažte pořízení myčky, která je efektivnější a spotřebovává mnohem méně vody, čímž šetří vaši pěnežku. I mytí v ruce lze však udělat úspornější. Stačí šetřit vodou, tzn. nejprve nádobí vydrhnout v mycím prostředku a až poté opláchnout pod tekoucí vodou. Rozhodně nenechávejte vodu téct po celou dobu. 

Vaření

Přemýšlejte o spotřebičích, které používáte, a o tom, jak je používáte. Například pokud máte zapnutou troubu na vaření večeře a neustále ji otevíráte a zavíráte, abyste zkontrolovali jídlo, byli byste pravděpodobně překvapeni, kolik tepla vypustíte a jak dlouho pak trvá, než opět dosáhne optimální teploty.

Přírodní kosmetika

Přírodní kosmetika není lepší jen pro životní prostředí. Je také zdravější pro lidskou pokožku a tělo celkově. A to platí pro ekologickou drogerii obecně. Neobsahuje žádné nevhodné a nebezpečné látky, které mohou při dlouhodobém užívání mít negativní vliv na vaše zdraví. Jedná se například o minerální oleje, parafín, parabeny, umělá barviva, vonné látky (parfémy), SLS, silikony, propylenglykol a PEG nebo ftaláty. Tyto látky se mohou dostat do krve nebo působit hormonálně, když se usadí v tuku. Kůže některých lidí na tyto látky silně reaguje, a to pak způsobuje například ekzémy a podráždění. Přírodní kosmetika je naopak vhodná pro všechny typy pleti a nemusíte se bát žádných nežádoucích účinků.

Šetření vodou

Jak už je napsáno výše, při mytí nádobí v ruce vypínejte vodu – ušetříte tím spoustu vody. Dalším krokem je nastavení rutiny v podobě kratších sprch. Nezůstávejte ve sprše pouze proto, že je teplá vody příjemná na kůži. Zkrácením sprchování o minutu či dvě můžete ušetřit téměř 570 litrů vody měsíčně. Spotřebu vody dále snížíte tím, že během mydlení vodu vypnete. 

Cestování do práce

Samozřejmě ne vždy je to možné, ale zkuste aspoň občas vyměnit auto za jiný dopravní prostředek. Ať už pojedete hromadnou dopravou, na kole či půjdete pěšky, snížíte vaši uhlíkovou stopu. Zkuste si s kolegy v práci vytvořit měsíční výzvu, jejíž cílem bude do práce najezdit na kole co nejvíc kilometrů. Nebo zavěďte jeden den v měsící, ve který všichni budou muset na cestu do práce zvolit jiný typ dopravy, než je auto. Pokud už autem jezdit musíte, zkuste třeba carsharing nebo se domluvte s kolegy a jezděte do práce spolu. 

Nakupování

Podporujte lokální produkty a prodejce. Nákupem a konzumací ovoce a zeleniny vypěstované poblíž vašeho bydliště snižujete svou uhlíkovou stopu. 

Pořiďte si plátěnou tašku na nákupy a pytlíky na pečivo a ovoce, nebudete tak muset při každém nákupu kupovat jednorázové tašky a sáčky. Oproti těm plastovým a papírovým jsou “plátěnky” pevnější a využijete je nejen při nákupech. Pokud už doma máte nějaké ty plastové či papírové tašky, nevyhazujte je a raději pro ně najděte další využití – třeba jako šáčky do odpadkových košů.

Úsporné spotřebiče

Spotřebiče s označením energetické úspornosti se zdají být jako dražší investice, ale z dlouhodobého hlediska se vyplatí více než ty v nižších kategoriích. Jedná se o spotřebiče, které díky svým fungováním spotřebovávají méně energie. Tím, že snižují spotřebu energie či vody, snižují vaši úhlíkovou stopu a vy tak pomáháte bojovat s negativními vlivy a problémy, kterým naše planeta musí v současné době čelit (například globální oteplování). 

Dešťová voda

Víte, že dešťová voda může být skvělým pomocníkem pro vaši zahradu i domácnost? A ušetří spoustu vody. Lze ji využít například k zalévání kytek (na zahradě i balkoně). Vlastníte-li zahradu, máte vyhráno. Stačí zde umístit barel, do kterého bude voda stékat. Pokud zahradu nemáte, určitě najdete vhodné místo, kam umístit menší barel či kýbl. Čas od času tak budete mít dostatek vody na zalití květin.

Autor: Kateřina Čajanková

Jak se vám líbil tento článek?

Čím víc hvězdiček, tím lepší

Průměrné hodnocení: 0 / 5. Počet hlasujících: 0

Zatím nehodnoceno, buďte první.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *