Jak začít se Zero waste aneb Základní tipy pro každého

0
(0)
Dřevěné kostky s barevným nápisem Zero waste

Zero waste – slovní spojení, které se v souvislosti s udržitelností uslyšíte často. Někomu nahání hrůzu, jiní jej vidí jako začátek cesty k ekologičtějšímu životnímu stylu. Přece jen život bez odpadu zní jako pořádná výzva.

Přitom zero waste lifestyle nemusí znamenat všechno nebo nic. Lze se k němu dostat malými krůčky. Nemusíte následovat všechna pravidla na sto procent, na začátek postačí aplikovat pár změn, ze kterých se postupně stanou změny větší, až se váš roční odpad vleze do jedné zavařovací sklenice.

Co znamená být zero waste?

Princip zero waste je život bez odpadu, což nemusí hned znamenat, že ze svého každodenního života vyřadíte absolutně veškerý odpad. Cílem tohoto konceptu je snížit množství odpadu, které člověk denně vytváří.

Podíváme-li se na tento problém obecně – je nemožné vytvořit absolutní nulový odpad, existuje však mnoho způsobů, jak jej omezit a ulevit tak aspoň trochu planetě. Zastánci tohoto konceptu například upřednostňují recyklaci a opětovné používání výrobků před nákupem jednorázových věcí. 

Přijetí životního stylu bez odpadu může být náročné, nicméně prováděním malých postupným změn, se lze naučit praktikovat uvědomělou spotřebu a odnaučit se plýtvání a zbytečnému využívání určitých věcí. 

Proč bych měl / měla ve svém životě usilovat o méně odpadu? 
Ať už kupujeme spousty věcí na jedno použití, plýtváme s těmi na více použití nebo zkrátka přispíváme k nadměrnému vytváření odpadu, vede to k zahlcování skládek. Čím více odpadu tam končí, tím horší je dopad na životní prostředí. A pak se potýkáme s problémy jako jsou změny klimatu a globální oteplování.

Ve chvíli, kdy začneme praktikovat alespoň některé zásady zero waste života, snížíme negativní dopad na ekosystém. Přechod na nulový odpad může prodloužit životnost mnoha materiálů, které lze znovu použít a recyklovat. Rovněž dochází k úspoře omezených zdrojů či snížení množství emisí uhlíku vypouštěných do atmosféry. A v mnohých případech tento styl ušetří i vaše peníze.

Zero waste dle 5R

Mluvíme-li o udržitelnosti a ekologii, často se potkáme s tzv. 3R, které stojí za třemi anglickými slovy: reduce, reuse, recycle (tedy snížit, znovupoužít, recyklovat).

Bea Johnson, autorka knihy Zero Waste Home modifikuje tuto klasickou metodu a k prvním třem pravidlům přidává refuse (odmítnout) a rot (zkompostovat). Pokud budeme následovat těchto pět pravidel dovede nás to k domácnosti bez jakéhokoliv odpadu.

Znamená to tedy: odmítnout to, co nepotřebujete; omezit to, co potřebujete; prodloužit život užitečných věcí jejich znovupoužitím; zrecyklovat to, co nemůžete odmítnout, snížit nebo znovu použít; a zkompostovat to, co zbývá.

První kroky při cestě za zero waste

Ještě než začnete aplikovat jednotlivé změny, zkuste trochu analyzovat svůj dosavadní životní styl. 

  • Identifikujte oblasti života, které lze považovat za kritické. Může se jednat například o plýtvání potravin nebo třeba nadužívání plastového nádobí na jedno použití. Jakmile si tyto oblasti uvědomíte, je snazší naplánovat kroky ke snížení množství odpadu a případně k jeho úplnému odstranění.
  • Najděte si nové návyky pro život bez odpadu. Toto je jeden z jednodušších kroků při přechodu na bezodpadový životní styl. Na rutiny je možné se spolehnout a rychle se stanou automatickým návykem. Po prvním měsíci si už ani neuvědomíte, že k nějaké změně nastalo a nebude vás to stát tolik úsilí.
  • Věnujte pozornost tomu, kolik odpadu produkujete a nakupujete. Důležitým krokem je stát se uvědomělejším člověkem, tzn. víc přemýšlet nad činy, dělat rozhodnutí vědomě. Zde patří hlavně vědomé nakupování. Mnohdy si neuvědomíme, kolik věcí nakupujeme, a jak moc pak plýtváme. Často se necháme unést silou okamžiku, slev a výhodných nabídek, ale už si neuvědomíme, že možná tolik věcí nepotřebujeme.

Praktické tipy, jak snížit množství odpadu 

Pryč s produkty na jedno použití

Jednorázové plasty nebo papírové zboží, jako je nádobí, brčka, papírové ručníky a plastové lahve, přispívají k odpadu a znečištění naší planety. Používejte vlastní opakovaně použitelné předměty, jako jsou kovové příbory nebo látkové ubrousky, a snižte tak množství papírového a plastového odpadu, který vyprodukujete.

  • Mějte po ruce vlastní znovupoužitelnou láhev na vodu (například nerezovou termosku nebo sportovní láhev), místo abyste kupovali nové plastové láhve v obchodě s potravinami.
  • Noste si s sebou vlastní plátěné tašky a pytlíky na ovoce, zeleninu a pečivo, a rozlučte se s jednorázovými plastovými taškami a sáčky.
  • Pijete často kafe? Noste si s sebou vlastní kelímek (některé kavárny vám dají na vaši oblíbenou kávu i slevu!). 

Objevte kouzlo věcí z druhé ruky

Ať už se jedná o nákup oblečení, nábytku či spotřebičů, nákupem z druhé ruky můžete nejen ušetřit a najít originální kousky, ale zároveň pomoct planetě. 

ProTip: zkuste se podívat, zda ve vaší lokalitě neexistují “swap” skupiny, které fungují na principu výměny nepotřebných věcí za ty, které se vám můžou právě hodit. Jedná se o ideální způsob, jak ušetřit peníze a zároveň snížit tvorbu odpadu.

Přeměňte odpad na něco užitečného

Existuje mnoho běžných domácích předmětů, které můžete znovu použít. Například zavařovací sklenice skvěle pslouží jako nádoby na potraviny nebo květináče. Ze starého prostěradla můžete udělat tašku na nákup potravin. Pokud potřebujete trochu inspirace, stačí projet Pinterest, kde najdete spoustu nápadů na DIY proměnu podobných věcí. 

Nevyhazujte to, co už máte

Pokud se rozhodnete snížit odpad v domácnosti teď, rozhodně nezačínejte s tím, že vyhodíte vše, co je “proti pravidlům”. Právě naopak, věci, které už máte, se snažte využít co nejvíc a ve chvíli, kdy už nebudou sloužit, je správně zrecyklujte.

Podpořte ekoglicky šetrné obchody a nákupy bez obalu

Už téměř v každém větším městě najdete tzv. obchod bez obalu, ve kterém nakoupíte například luštěniny, těstoviny nebo třeba rýži do vlastních nádob. Kiosky s bezobalovými potravinami najdete také v některých prodejnách zdravé výživy. Bezobalové obchody často nabízí také nákup drogerie do vlastních či znovupoužitelných nádob. A nedávno “bezobalový” prodej pracích prostředků, tekutých mýdel, šampónů apod. začaly ve zkušebním provozu nabízet také drogerie Rossmann a DM. 

Začněte kompostovat

Pořiďte si kompostovací kbelík do kuchyně a jeden do koupelny. Existuje tolik věcí, se kterými se denně setkáváme a které se dají kompostovat – papírové ručníky, toaletní papír, ostříhané nehty, smetí z podlahy, psí chlupy, vlasy, žmolky ze sušičky, krabice od pizzy, zápalky, papírové obaly od másla, atd. Kompostování výrazně sníží množství odpadu na skládce a pomůže vám lépe si uvědomit, co vyhazujete. 

Dále se vzdělávejte!

Zero waste život jde ruku v ruce s minimalismem. Čím méně věcí vlastníme, tím méně odpadu produkujeme. Chcete-li se o zero waste dozvědět více, doporučujeme sáhnout třeba po knize Domácnost bez odpadu či navštívit blog výše zmiňované Bei Johnson, který se jmenuje Zero Waste Home. I v Česku však najdete spoustu lidí, kteří se tomuto principu věnují – například Život skoro bez odpadu a komunita okolo Czech Zero Waste. 

Pokud dáváte přednost spíše filmům, i na téma zerowaste, udržitelnosti a minimalismu najdete spoustu skvělých dokumentů. V Česku je například velmi populární dokument Minimalismus, který představuje myšlenku minimalismu a zabývá se celkově problematikou povinného konzumu. A pokud si pořád nejste jisti, proč byste měli něco z výše uvedeného vůbec praktikovat, pusťte si dokument Oceán plastů, který ukazuje, jak jsme naši planetu plasty doslova zahltili. Věřte mi, že po zhlédnutí si každé použití plastové tašky dvakrát rozmyslíte. 

Autor: Kateřina Čajanková

Jak se vám líbil tento článek?

Čím víc hvězdiček, tím lepší

Průměrné hodnocení: 0 / 5. Počet hlasujících: 0

Zatím nehodnoceno, buďte první.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *